Dnes už si domácnost bez koberce dokáže představit asi málokdo. Jsou součástí interiérů již tisíce let. První koberce se totiž datují již do období před 4000 až 5000 lety. Do dnešních dní prošly mnohými změnami, a stejně tak i móda podlahových krytin. Zatímco dříve byly všechny podlahy bytů a domů pokryty pouze koberci, se změnou režimu jakoby lidé chtěli všechny vzpomínky na minulost vymazat a to i v zařízení domácnosti. Všude byly najednou holé podlahy. V současné době se ale koberce na interiérové podlahy opět hojně vracejí.
Encyklopedie koberců
I když je dnes na výběr nepřeberné množství koberců, jejich základní dělení stále zůstává odvozeno od způsobu jejich výroby. Základní a zároveň ten nejstarší je ruční výroba. Pokud narazíte na obzvlášť drahý a ani ne tak rozměrný koberec, můžete si být téměř 100% jistí, že se jedná o tradiční ruční výrobu. Na ručně vázané koberce nejčastěji narazíte v zemích, jako jsou Turecko, Nepál Írán či Indie. V dnešní době je však mnohem běžnější již klasická strojní výroba. Koberec je vyroben rychleji a tomu odpovídá také cena. Dalším způsobem výroby koberců je tkaní, které je ale již vzácnější než dříve. Rozdíly mezi koberci jsou samozřejmě také podle materiálu. Mnohem více o tomto dělení koberců se dozvíte na internetových stránkách mujkoberec.cz.
Koberec podle místnosti
V dnešních domácnostech už se jen zřídka setkáte s tím, že by koberec pokrýval celou podlahu ode zdi ke zdi. Mnohem běžnější a také modernější je tedy menší či větší kusový koberec umístěný uprostřed místnosti. I díky tomu dodáte prostoru útulnější pocit. Když však koberec vybíráte, musíte přemýšlet nad tím, kam jej chcete umístit. Do obývacího pokoje nebo jako běhoun před postel si klidně umístěte designový koberec s vysokým vlasem, do dětského pokoje se však více hodí metrážový koberec, který se dobře udržuje.