Pronajímáte byt v Olomouci a nejste si jistí, zda je vaše smlouva zcela v pořádku? Ukážeme vám 3 věci, ve kterých lidé chybují nejčastěji!

Pronájem bytu v Olomouci může být pro vás coby majitele poměrně zajímavou záležitostí. Při cenové hladině, které tu dnes činže dosahují, si určitě přijdete na celkem slušné peníze. Ale to nejspíš sami dobře víte, obzvláště v případě, že je váš byt už nějakou dobu obsazen. Čím si však možná nejste tak docela jistí, je to, zda jste při sepisování smlouvy náhodou na něco zásadního nezapomněli. Na něco, co by vám mohlo způsobit nejenom zbytečné starosti, ale možná i nějakou finanční újmu. Leccos se dá případně ještě napravit a tak se raději dnes spolu podíváme na chyby, kterých se vlastníci nemovitostí dopouštějí nejčastěji, abychom vás ušetřili nepříjemností.

Pronájem bytu vám může slušně vylepšit rozpočet

Není pochyb o tom, že vám současný stav věcí hraje více méně do karet. Hladina činží je totiž značně vysoká a to v podstatě napříč republikou. A zřejmě jen člověka zcela neznalého věci překvapí, že právě Olomouc patří k místům nejžádanějším a tedy i nejdražším, díky čemuž si můžete celkem solidně vylepšit rodinný rozpočet. Průměrných 220 korun za metr čtvereční, které jsou zde nejčastěji požadovány, totiž řadí toto největší hanácké město momentálně na třetí příčku pomyslného žebříčku nejvyšších nájmů a to hned za Brno a za extrémně drahou Prahu.

V Praze je už mimochodem průměrná činže o 9 % vyšší než průměrný starobní důchod, což řadu seniorů staví do takřka neřešitelné situace. Hanáci, i když to tak při pohledu na zdejší nájmy třeba nemusí vypadat, jsou na tom přece jenom o poznání lépe.

64 640 Kč/m– v cenách bydlení doháníme západní Evropu

Bydlení je u nás rok od roku dražší a zdaleka ne každý si může dovolit pořídit vlastní střechu nad hlavou. Jak je vidět v přiložené tabulce, tak v tomto pro život velmi důležitém parametru jsme již v podstatě dostihli většinu zemí západní Evropy a není proto divu, že je pro celou řadu našich obyvatel situace dosti složitá. Velkou část lidí žijících v nájmu tedy logicky tvoří ti, kteří si vlastní nemovitost koupit nemohou a někdy to může znamenat i to, že se relativně snadno dostanou také do potíží, pokud jde o placení činže.

Určitá obezřetnost je proto pro vás coby vlastníka nemovitosti zcela nezbytná a to jak při výběru člověka, kterému ji hodláte svěřit, tak i při samotném sepisování nájemní smlouvy!

Ceny bydlení ve vybraných evropských zemích a jejich meziroční růst (06/19)

Země Cena za 1m2 Meziroční růst Země Cena za 1m2 Meziroční růst
Norsko 103 500 Kč 0 % Belgie 63 510 Kč 4,2 %
Francie 102 800 Kč -2,1 % Itálie 59 160 Kč -1,0 %
V. Británie 96 080 Kč -14,7 % Španělsko 54 600 Kč 5,1 %
Dánsko 68 680 Kč 5,1 % Chorvatsko 39 600 Kč 0 %
Rakousko 66 870 Kč 2,3 % Polsko 35 070 Kč 3,8 %
Česko 64 640 Kč 16,8 % Maďarsko 33 870 Kč 13,7 %

Správně sepsaná smlouva

Abyste si tedy bezstarostně užili peněz, které v Olomouci za váš byt můžete pravidelně inkasovat, je velmi důležité mít tento dokument sepsán pokud možno bezchybně. Existuje hned několik věcí, ve kterých majitelé nemovitostí dělají chybu nejčastěji. Krom toho, že čas od času svěří svůj byt zcela neprověřenému člověku nebo dokonce rovnou podvodníkovi, se kterým mají pak samozřejmě problémy, jsou to také nepřesnosti či nedostatky týkající se právě nájemní smlouvy. Čeho si tedy při její přípravě musíte všímat především?

1. Identifikace účastníků a přesné formulace

– Přesná identifikace všech účastníků smlouvy je zcela nezbytným předpokladem fungujícího vztahu mezi majitelem a nájemníkem. Musí být naprosto zřejmé, kdo je vlastník a které osoby mají právo nemovitost užívat. Nezaměnitelným údajem je zde jednoznačně rodné číslo. Nutností je rovněž správně formulovaný předmět smlouvy, bez něhož nemusí být tato listina vůbec platná. Ne každý si to uvědomuje.

2. Správně stanovená doba trvání i způsob prodloužení

– Dbejte na to, abyste si nevhodnou volbou použitých slov nepřivodili problémy! Lehce se vám totiž může stát, že sepíšete smlouvu na dobu neurčitou! Dejte také pozor na to, jakým způsobem a za jakých podmínek může být nájem po ukončení platnosti dokumentu prodloužen!

3. Ochrana proti neplatičům

– I z celkem solidního člověka se při troše smůly může vyklubat neplatič. Je proto jedině rozumné, pokud nového nájemníka přimějete podepsat tzv. doložku přímé exekuční vykonatelnosti, která vás postaví do výhodnější pozice pro případ, že ho kvůli neplacení činže budete chtít vystěhovat.

Za solidní garsonku dostanete cca 8 tisíc

Záleží samozřejmě jak na lokalitě, tak i na stavu vámi nabízeného bytu, to je pochopitelné, nicméně činže jsou v celém městě opravdu dosti vysoko. Jak? Pokud nabízíte například garsonku, pak asi víte, že za ni v Olomouci dostanete v průměru nějakých 8 000 měsíčně. No a to už jsou jistě peníze, kvůli kterým stojí za to, dát si při sestavování smlouvy pozor na zbytečné chyby. Nemyslíte?

Nebo se v těchto věcech spoléháte raději na realitního makléře? A jaké máte zkušenosti s nájemníky, jen dobré?

Napsat komentář