Jak zazimovat svoji zahradní chatu

Máte doma zahradní chatku? Zima je už tady a s ní přichází i období, abyste své zahradní království připravili na toto studené období. Zazimujte svoji chatku a vyhněte se tak zbytečným případným problémům na jaře. I zahradní chatky vyžadují patřičnou péči. Jak si tedy zazimovat chatku?

Dřevěné chatky, domky či altánky jsou stavbami, které se využívají nejvíce během jarních, letních a podzimních dní. V zimě slouží spíše jako místo pro skladování, ale nemusí to být pravidlem. Existují i ​​zahradní chaty, které můžete využívat celoročně. Podstatné je, aby tyto zahradní chatky měli zabezpečené zateplení a zdroj tepla. V každém případě, pokud máte doma na zahradě či pozemku chatku, měli byste jí před zimou věnovat patřičnou pozornost. Připravte chatku na zimu a tak se nebudete muset obávat, že by na vás v jaru čekalo nepříjemné překvapení.

Vytřiďte nepotřebné

V první řadě byste se měli zaměřit na úklid chatky. Zahradní chatky se využívají během celého roku, proto je pochopitelné, že se v nich nahromadí věci, které možná ani nepotřebujete. Vykliďte z chatky všechno a vytřiďte to, co je zbytečné. Takto si vytvoříte více prostoru, který můžete později využít na něco jiného. Po tom, co z chatky vyklidíte nepotřebné věci, bude mnohem jednodušší nacházet případné nedostatky, poškození či trhliny. Pokud na takové nedostatky natrefíte, měli byste je ihned napravit, aby se vlivem času nezhoršily.

Zkontrolujte i exteriér

Zahradní chatky by před zimou měly být zkontrolovány i zvenku. Proto si projděte exteriér vaší chatky a ujistěte se, že stěny, stejně i střecha chatky jsou v pořádku. Také, stejně jako v interiéru, pokud natrefíte na nějaké nedostatky či případné poškození, snažte se je co nejdříve opravit. Tak se vyhnete tomu, že na vás během jara bude čekat hodně práce s opravováním. Pokud si už nyní svou chatku připravíte na zimu, o to jednodušší se vám bude začínat další zahrádkářská sezóna.

Vyčistěte nářadí

Dřevěné chatky využívají někteří zahrádkáři i jako prostor k uskladňování zahradního nářadí. Pokud je toto i váš případ, měli byste nářadí zkontrolovat a vyčistit, aby se nečistoty zbytečně nehromadily. Vyprázdněte pohonné hmoty z motorového zahradního nářadí. Nářadí uložte zpět do chatky tak, aby to, co budete případně potřebovat během zimy, bylo hned dostupné. Letní nářadí může být během celé zimy umístěny vzadu chatky.

Zahradní chatky na zimu

Dřevěné chatky se někdy využívají i během zimy. Důležité je, aby měly tyto zahradní chatky zabezpečené zateplení a stejně i zdroj tepla uvnitř. Pokud chcete chatku využívat i během zimního období, nezapomeňte na tyto dva faktory. Často využívaným zdrojem tepla pro zahradní chatky je elektrický ohřívač. Ujistěte se také, že i střecha chatky je dostatečně zateplená.

 

Dřevěné chatky jsou skvělými pomocníky při zahradních pracích ale i místem k odpočinku a rekreaci. Zaslouží si patřičnou péči, a proto byste neměli zapomínat ani na jejich pořádně zazimování. Tak se vyhnete zbytečným problémům na jaře a budete si moci zimu užívat v klidu bez zbytečných obav.

Napsat komentář