Nástup na střední školu znamená v životě dítěte důležitou změnu – vybavení dětského pokojíčku již přestává stačit, a proto je potřeba poohlédnout se po novém vybavení, které by lépe vyhovovalo novým potřebám studenta. Studentský pokoj by měl sloužit zejména jako útočiště, ve kterém se bude vašemu dítěti dobře učit, odpočívat, ale ve kterém má i místo pro zábavu.
Jako i v jiných částech domu, i u studentského pokoje platí důležitost správného rozdělení na jednotlivé zóny. Studenti totiž ve svém pokoji potřebují skloubit prostor pro učení, zábavu s kamarády a spánek. Je tedy dobré pokoj chytře rozdělit na pracovní, zábavní a odpočinkovou zónu.
Vhodný psací stůl a židle jsou základ
V pracovní zóně samozřejmě nesmí chybět kvalitní psací stůl, který by měl být dostatečně vysoký (min. 70 cm), široký (od 120 cm dále) a hluboký (alespoň 60 cm). Zároveň by měl mít zabudované praktické zásuvky pro uložení studijních materiálů. Chybu neuděláte, když vsadíte na moderní, vzdušný design, který se snadno kombinuje s ostatními kusy nábytku.
Ke stolu je zapotřebí pořídit i kancelářskou židli – aby se váš potomek u učení a domácích úkolů zbytečně nehrbil, zvolte ergonomickou otáčecí židli s tvarovaným sedákem a opěrkami. Důležitá je mj. možnost polohování a zvýšený opěrák hlavy.
Místo pro zábavu a koníčky
V zábavní zóně by mělo mít dítě možnost věnovat se svým zálibám a koníčkům. Umožněte mu tak dostatečný prostor pro hru na hudební nástroj, stojan na malování, činky na posilování či pohodlné křeslo, do kterého se může po dlouhém dni zabořit s knížkou.
Bez kvalitní postele to nepůjde
Odpočinková zóna se pak neobejde bez pohodlné, široké a variabilní postele, která dítěti zajistí zdravý a klidný spánek. Vsaďte například na francouzské postele s dostatkem úložného prostoru. Efektivním řešením pro přespání kamarádů či jako odpočinková plocha může být pak lůžko se zabudovanou přistýlkou, kterou je možné kdykoliv roztáhnout.
Myslete i na úložné prostory
Ve studentském pokoji je také velmi důležité neopomenout dostatečné množství úložných prostor – student má přirozeně více materiálů do školy, učebnic, knih, oblečení i memorabilií, které si bude chtít vystavit. Knížky a učebnice patří na police nebo do knihovny, důležité drobnosti pak může uložit do nočního stolku. Samozřejmostí by měla být praktická komoda nebo šatní skříň, do které se vašemu potomkovi vejde veškeré oblečení. Pokud si nevíte rady, jak studentský pokoj vhodně uspořádat, můžete využít online 3D nástroj pro návrh pokoje.
Při zařizování studentského pokoje je důležité především ponechat potomkovi alespoň částečně volnou ruku. Nový pokoj bude reflektovat jeho styl, koníčky i charakter – buďte mu nápomocní s výběrem nábytku, konkrétní design, dekor a doplňky ale ponechte na něm. Cílem je, aby dítě nově zařízený pokoj vnímalo jako své místo klidu a bezpečí.