Jak vybrat nejvhodnější garážová vrata z hlediska volného místa, které nabízejí

Už v projektu rodinného domu je třeba myslet na garáž, protože auto vlastní většina domácnosti. Zde je důležité myslet nejen na vzhled, ale zejména bezpečnost. Oba faktory sehrávají při výběru garážových vrat podstatnou roli. V současné době se do popředí dostávají garážová vrata, která jsou ovládána elektromotorem, což usnadňuje otevírání. Jaká je nabídka na trhu a jak se v ní vyznat?

Bezpečnost na prvním místě

V garáži, protože moderní domy nebývají podsklepené, se vedle zaparkovaného automobilu skladují další předměty – od lyží až po kola. Jedná se většinou o dražší sportovní vybavení, jež je třeba ochránit před krádeží. I proto by měla být garážová vrata natolik bezpečná, aby odolala případnému nezvanému návštěvníkovi. K bezpečnostním prvkům patří například infrazávora, automatická ochrana motoru při nájezdu na překážku či kontaktní lišta.

Nezapomínejte na dostatek místa při otevření vrat

Podstatné jsou samozřejmě vedle bezpečnosti garážových vrat také jejich izolační vlastnosti. Pokud dáváte přednost výborné izolaci, jsou pro vás vhodná sekční vrata se svislým otevíráním, kdy se dveře při otevírání uloží pod stropem, a vznikne tak dostatek prostoru. Izolaci v tomto případě má na starosti elastické těsnění odolné vůči povětrnostním podmínkám.

Podobně fungují rolovací vrata, jež se narolují do hliníkového boxu na stavebním otvoru, takže opět nabízejí hodně volného místa. Při renovaci starší garáže lze vsadit na výklopná vrata, která mají moderní vzhled a jako jeden kus se otevírají tak, že ve vodících lištách zajedou pod strop. Je to ideální typ pro jakýkoliv typ garáže i proto, že se dají vyrobit na míru.

Vrata pro starší typ garáží

Máte-li v prostoru garáže nedostatek místa, tak vhodná pro vás budou dvoukřídlá vrata. Jedná se o osvědčenou klasiku, jež se otevírá směrem ven a v garáži nijak nepřekáží. Zajímavou alternativou sekčních, výklopných nebo rolovacích vrat jsou posuvná vrata, jež se otevírají do strany. Jsou výhodná tehdy, potřebujete-li nechat strop volný třeba pro uskladnění sezónních věcí.

Napsat komentář