Tuhost výplně ovlivňuje u sedací soupravy její životnost. Víte, jakou zvolit?

Pokud hledáte novou pohovku, možná přemýšlíte, jaký druh výplně by byl tou nejlepší volbou. Existuje mnoho faktorů, které je třeba zvážit, například tvrdost výplně. Setkat se můžete s mnoha typy výplně a u mnoha sedaček tento údaj ani nenajdete v základním popisu. Přesto ale doporučujeme se po něm při koupi sedačky ptát a rozhodovat se právě na základě této informace. Vysvětlíme proč.

Levné, měkké, ale…

Nejlevnější sedačky jsou vyplněny molitanem nebo textilní výplní. Jsou sice měkké a zpočátku pohodlné, ale rychle se opotřebují. Na druhou stranu sedací soupravy vyplněné tvrdou PUR pěnou mohou vydržet déle, ale ne každému vyhovuje jejich vyšší tvrdost. To je čistě individuální záležitost. Na druhou stranu byste měli vědět, že molitan či textil se rychle prosedí a za několik měsíců se můžete snadno propadnout až na tvrdé pružiny. To není nic příjemného jak pro vaše pozadí, tak i pro vaši páteř, která se zabořením dostane do nepřirozené polohy. Sezení na takové pohovce vám z dlouhodobého hlediska neprospěje. Rozhodně se proto vyplatí investovat do dražší pohovky s kvalitnější výplní. Ta vám bude sloužit mnohem déle a rozhodně bude pohodlnější pro každodenní používání. Když už budete kupovat pohovku, nezapomeňte si k ní pořídit také kvalitní jemnou deku, kterou oceníte nejen v chladných měsících roku poznamenaných navíc zdražujícími se energiemi.

PUR pěna je žádaná

PUR pěna je zkratka pro polyuretanovou pěnu. Sedačky či křesla vyplněné tímto materiálem mají nejdelší životnost a dobře udržují svůj tvar i po letech používání. Tvrdost pěny může být různá – od velmi tvrdé až po středně měkkou. Nejlepší je zvolit pohovku se střední tvrdostí, která bude vyhovovat jak těm, kteří se do pohovky rádi zaboří, tak těm, kteří dávají přednost tvrdšímu povrchu.

Třídy tvrdosti PUR

Tvrdost PUR pěny označují různí výrobci různými způsoby. Někteří například uvádějí třídy tvrdosti T20, T25, T30 a podobně, přičemž čím vyšší číslo, tím je pěna tvrdší. Jiní uvádějí objemovou hmotnost (gramáž) v kg/m3 – i zde platí, že čím vyšší objemová hmotnost, tím je pěna tvrdší. Mezi ty úplně nejtvrdší pěny patří ty označované jako HR neboli studené pěny. Jsou velmi odolné, ale nemusí vyhovovat každému.

Napsat komentář