Pokud bydlíte v bytovém domě a využíváte centrální topení, je pravděpodobné, že na radiátorech máte malé zařízení, které slouží k měření tepla. Jedná se o takzvané indikátory, které jsou od roku 2015 víceméně povinné. Jedná se však hlavně o praktické přístroje, díky nimž platíte skutečně takové náklady, které protopíte.
Měřiče tepla mají sloužit k tomu, aby docházelo ke spravedlivému vyúčtování spotřebovaného tepla v domě. Po jejich odečtu v každé bytové jednotce se celkové náklady rozpočítají dle naměřených hodnot.
Odpařovací indikátory jsou minulostí
Pokud v domě indikátory nemáte, je na čase si je nechat nainstalovat, ideálně od odborné firmy. Dříve se používaly hlavně odpařovací měřiče. Ty v sobě mají nainstalovanou ampulku s tekutinou, jež se odpařuje v závislosti na tom, jak často a intenzivně topíte. Jsou však nepřesné a zastaralé, takže se jejich pořízení nevyplácí.
Dejte přednost spíše elektronickým měřičům tepla
Daleko praktičtější jsou elektronické indikátory. Zaznamenávají přesnější hodnoty. V případě jednočidlových měřičů tepla dochází ke snímání tepla pouze z povrchu radiátoru. U modernějších dvoučidlových variant se bere v potaz i teplo z okolního prostoru v místnosti.
Instalaci nechte na odbornících
Digitální měřiče tepla jsou dražší. Je rovněž nezbytně nutné je nechat odborně nainstalovat. V tuzemsku se montáží a případně i následnými odpočty zabývá společnost INMES, a to již od roku 1993. Je potřeba zdůraznit, že i odečty naměřených hodnot musí být prováděné profesionální firmou, nemůžete je uskutečňovat svépomocí.
Měřiče tepla jsou praktickým pomocníkem. Bylo by zbytečné platit za energie, přestože doma topíte málo, zatímco sousedé naopak intenzivně. Jde o zařízení, které do jisté míry předchází případným dohadům, jaká domácnost v rámci bytového domu topila více či méně.