log-home-2225442_1280

Jak si domů pořídit plynový kotel?

Vytápění a ohřev vody v domácnosti lze zajistit různými způsoby. Pokud nejste napojeni na centrální síť, je jednou z možností zapojení plynového kotle. S ním se dá bez problémů vytápět celý rodinný dům a zároveň také ohřívat pitná a užitková voda. Je však nutné brát v potaz jeho účinnost a další parametry. V tomto článku se dozvíte, jaké plynové kotle jsou v dnešní době nejvýhodnější.

Nejdůležitějším kritériem je účinnost zařízení

V moderní domácnosti má být kladený důraz na používání efektivních spotřebičů a zařízení, která jsou ekologická a hlavně ekonomická z hlediska nákladů na provoz. Starší klasické konvenční kotle mívají účinnost pod 80 %, to dnes již není příliš praktické. Jejich provoz je drahý, což pocítíte zejména v období topné sezony. Pokud už tedy chcete investovat do běžného kotle, zvolte takový typ, u něhož výrobce či prodejce garantuje minimálně onu zmíněnou 80% účinnost.

Z hlediska efektivity a nízkých provozních nákladů se vyplatí přemýšlet o moderních spotřebičích. Zcela běžně už se dají zakoupit takzvané kondenzační kotle. Jejich hlavní předností je fakt, že dokážou pracovat s účinností vyšší nežli 100 %. Jak je to možné? Umí totiž využívat spaliny, které běžné konvenční kotle odvádějí bez užitku do komína a následně mimo objekt. Samotné spaliny obsahují kolem 10 % energie, jež je zde dále spotřebovávána. Ze spalin se využije kondenzační teplo na základě předání energie z páry v kondenzačním výměníku.

Návratnost investice do kondenzačního kotle

Je jasné, že vás v případě kondenzačního kotle čeká přeci jen vyšší investice. Ta je ale poměrně rychle návratná. Náklady, které do nákupu spotřebiče vložíte, se vám mohou vrátit už zhruba po 4 letech. Díky vyšší účinnosti zařízení totiž ušetříte výrazné množství finančních prostředků tím, že spotřebujete méně paliva.

Stacionární versus závěsné kotle

Při výběru plynového kotle máte možnost si zvolit stacionární či závěsnou variantu. Závěsné kotle jsou ideální zejména do menších domácností, kde je obecně problém s nedostatkem místa. Jejich uchycení na stěně vám umožní i nadále využívat prostor u země.

Junkers – tradiční značka

K oblíbeným značkám na trhu patří již desítky let kotle Junkers. První model vyrobil zakladatel již před více než 100 lety. Od té doby se kotle Junkers staly nedílnou součástí mnoha domácností po celé Evropě, a to včetně České republiky. Zajišťují komfortní vytápění objektů a ohřevy vody. Firma se neustále snaží inovovat své produkty tak, aby splňovaly zvyšující se nároky na účinnost. Moderní kondenzační kotle nyní pracují s efektivitou až 108 %. Díky tomu svým majitelům šetří velké množství peněz, neboť spotřebují méně paliva nežli běžné konvenční kotle. I ty má ale značka Junkers v nabídce.

Napsat komentář