Jaké si pořídit terárium podle biotopu?

Terária lze podle základních druhů biotopů rozdělit na tropické, pouštní a akva-terárium (paludárium). Terárium si můžete zařídit například i jako polopoušť, savanu či mokřady. Zvolený biotop musí odpovídat přirozenému prostředí zvířat a rostlin, které v teráriu bude chovat a pěstovat.

Tropické terárium

Tropická terária jsou osazena množstvím rostlin a lián a doplněna kořeny. Vyznačují se vyšší vlhkostí, a proto jsou vhodná pro živočichy z tropických a subtropických oblastí.

Tropické terárium je vhodné například pro leguána zeleného, chameleona jemenského, gekona, felsumu madagaskarskou, žáby a různé bezobratlé živočichy.

thumb_w

Teplota v tropickém teráriu

Pohybuje se od 22 do 28 °C, přičemž v místě, kam se zvířata chodí vyhřívat, může být i vyšší. Vyhřívání terária u druhů, které vyžadují UVB záření, probíhá UVB žárovkou nebo zářivkou se střední intenzitou. Pro noční živočichy je vhodná žárovka s modrým světlem, které akvárium osvětluje, ale jeho obyvatele neruší.

Vlhkost v tropickém teráriu

Se pohybuje od 60 do 80 %. Udržuje se automatickými rosícími systémy, manuálními ostřikovači, vodopády či mlhovači.

Na dno terária je vhodná jedlová či kokosová kůra nebo rašelina smíchaná s pískem. Je potřeba, aby substrát vázal vodu, ale při vyšší vlhkosti neplesnivěl. Na takový substrát je možné vysadit mechy a lišejníky.

03022007097

Budete-li chovat větší ještěry či žáby, osaďte terárium spíše rostlinami s tuhými listy, aby živočichům poskytly místo k odpočinku a pod jejich vahou se neohýbaly.

Živé rostliny v teráriu pomáhají udržovat optimální mikroklima a vlhkost. Pokud chcete mít terárium méně náročné na údržbu, můžete místo živých rostlin použít rostliny umělé.

Většina ještěrů a gekonů olizuje kapky vody z rostlin, miska s vodou v tropických teráriích tedy obvykle nebývá potřeba.

Pouštní terárium

Pouštní biotop je tvořen terarijním pískem, kameny a doplněn je kořeny, po kterých zvířata mohou lézt a odpočívat na nich. Kameny, kořeny ani dekorace nesmí být ostré, aby nedošlo k poranění zvířat. Ostré by neměly být ani kamínky v písku, protože zvířata často přijímají potravu, která je pískem obalená. Pouštní terárium je ideální například pro agamu vousatou.

Živé rostliny pro pouštní terárium nejsou příliš vhodné, proto terárium osaďte rostlinami umělými.

Teplota v pouštním teráriu se pohybuje od 26 do 30 °C. V místě lokálního výhřevu může přesahovat i 40 °C. V teráriích pro denní živočichy se k jejich vytápění používají UVB zářivky s vysokou intenzitou. Ideálním místem pro umístění žárovky či zářivky je prostor nad kamenem. Kámen, i po zhasnutí světla, poměrně dlouho drží teplo.

Zvířatům vytvořte dostatek úkrytů z kořenů, kamenů nebo v akvaristice zakoupených jeskyní.

Přes noc se teplota v teráriu nechá klesnout na pokojovou teplotu, podobně jako na poušti, kde jsou rozdíly mezi noční a denní teplotou výrazné.

V teráriu by měl být umístěn mlhovač a miska s vodou. Aby se co nejvíce zamezilo obalení potravy pískem, umísťujte ji na misku nebo do krmítek.

Akva-terárium (paludárium)

Akva-terárium neboli paludárium, je terárium, ve kterém je zkombinované akvárium se souší. Paludária se používají například pro želvy (želvária), žáby či ještěry.

Na dno nádrže se používá akvarijní štěrk. Na štěrk v suché části položíme tkaninu, kterou oddělíme další vrstvu – například kokosovou drť. Přechod ze souše do vody musí být plynulý. Protože mnozí obyvatelé paludárií neumí dobře plavat, výška vodního sloupce v nich nebývá příliš vysoká.

Filtr lze použít terarijní nebo filtr do akvária a vytvořit například zajímavé vodopády.

V paludáriích s vyšším vodním sloupcem lze chovat i některé druhy akvarijních rybek a paludárium tak ozvláštnit.

 

 

Napsat komentář