Jak správně zvolit sídlo pro firmu, pokud jste zrovna na začátku vašeho podnikatelského snažení? Ukážeme vám 4 různé cesty, kterými se můžete vydat

Jak správně zvolit sídlo pro firmu, když se právě chystáte začít s podnikáním? Nemáte jistotu, z jakých možností lze vybírat a na základě čeho se vlastně máte rozhodnout? A nevíte ani bez jakých dokumentů se celá záležitost neobejde? Čtěte tedy dál, protože stručný souhrn informací, který jsme pro vás dnes připravili, by vám v takové situaci mohl být k užitku.

Jak správně zvolit sídlo pro firmu, kterou právě zakládáte

Začátky každého byznysu s sebou přinášejí řadu starostí. Pokud jde například o potíže s financováním, mohly by se vám hodit příspěvky z některých dotačních programů. Pak je tu také několik úředních formalit, se kterými je nutné se co nejdříve a co nejlépe popasovat, aby vám už nic nebránilo v realizaci vašeho podnikatelského záměru. Jednou z velmi důležitých věcí, která se však rozhodně za pouhou formalitu považovat nedá, je výběr oficiálního sídla pro vaši nově založenou společnost. To, jakou cestou se vydáte, může v mnoha ohledech ovlivnit celý váš byznys a je proto lepší, věnovat věci náležitou pozornost. Podcenit hned první kroky vaší podnikatelské dráhy by se vám totiž nemuselo vyplatit.

Ještě než se vydáte na úřad

Ještě předtím, než se do registrace pustíte, obstarejte si několik nezbytných dokumentů. Že s sebou musíte mít doklad totožnosti, je asi zbytečné připomínat. Neobejdete se však ani bez listiny, která se nazývá „právní důvod pro užívání prostor“. Řeč je pochopitelně o těch prostorách, které by měly vaší firmě sloužit jako sídlo. Taková listina je vlastně prohlášením majitele nemovitosti nebo někoho, kdo je s ní oprávněn nakládat a obsahuje souhlas s faktem, že si v ní vaše oficiální sídlo zaregistrujete. Nezbytné jsou též úředně ověřené podpisy a nezapomeňte, že tento dokument nesmí být starší tří měsíců. Dále budete potřebovat zvláštní formulář, a sice tzv. návrh na zápis do obchodního rejstříku. A pamatujte, že tento návrh je nutné podat na krajském soudě a učinit tak musí jednatel vaší společnosti.

Kam vaši společnost umístit – 4 nejčastější varianty sídla

Nabídneme vám k úvaze hned čtyři nejobvyklejší možnosti, které jsou k registraci firemních sídel využívány. Každá z nich má jistě svoje klady i zápory a je jen na vás, abyste pečlivě zvážili, co může být pro vaše podnikání výhodné a co nikoliv. Pokud však čekáte, že snad bude vaši firemní kancelář někdo dotovat tak štědrým způsobem, na jaký mají nárok například poslanci Evropského parlamentu, pak si raději nechte zajít chuť. Byznys je tvrdší chleba nežli politika a úplně zadarmo vám v něm nikdo nic jen tak neposkytne. Co se vám tedy nabízí?

1. Vlastní či pronajatá kancelář nebo provozovna

2. Sídlo firmy na adrese vašeho trvalého bydliště

3. Umístění společnosti do nějakého daňového ráje

4. Využití tzv. virtuální kanceláře

Snímek obrazovky 2018-12-05 v 23.56.09

Pronajměte si kancelář, sežeňte si sekretářku

Pronájem či rovnou zakoupení skutečné kanceláře nebo provozovny a umístění sídla firmy tam je v tuzemsku bezpochyby nejobvyklejším způsobem, kterým se s touto záležitostí naši podnikatelé většinou vypořádají. Není to sice nejlevnější možnost, protože ceny nemovitostí v posledních letech vystřelily do nebývalých výšin, ale je přesto stále hojně využívaná. Dalším nákladem jsou rovněž mzdy, které také slušně povyrostly, nemluvě o tom, že sehnat schopného člověka, který zastane práci office managera či sekretářky, není při současné velmi nízké nezaměstnanosti zrovna snadné.

Sídlo společnosti u vás doma? Proč ne?

Možná, že vás to už také napadlo. Proč neušetřit za nájem nějakých kancelářských prostor a nezřídit si oficiální sídlo i pracovnu doma. Přinese to úsporu peněz a také času, který už nemusíte trávit cestou „do práce“. Jedinou potenciální nevýhodou může být snad jedině prolnutí pracovního prostoru s tím ryze soukromým, což je obzvláště v případě, kdy máte početnější rodinu a zároveň nepříliš rozlehlou nemovitost, někdy zdrojem zbytečných konfliktů. Ale jinak nelze proti této možnosti vcelku nic zásadního namítat.

Asi už víte, co je to tzv. daňový ráj

Pokud je snad vaší prioritou co nejvyšší daňová úspora, můžete zkusit právě tento způsob zřízení firemního sídla. Je to zcela legitimní. Jestliže však máte v úmyslu budovat podnik solidní a záleží vám na jeho renomé, pak dejte přednost jiné variantě, protože nálepka „firmy z daňového ráje“ vám ke společenské prestiži a k uznání určitě nepomůže. Otázka též zní, jak dlouho bude ještě existence tzv. daňových rájů tolerována zeměmi, jejichž rozpočty jsou díky nim ochuzeny o část příjmů. Znáte některé z daňových rájů?

Některé ze zemí označovaných za daňové ráje

Barbados Namibie Lucembursko Panama
Grenada Irsko Malta Samoa
Guam Kypr Monako Svatá Lucie
Macao Lichtenštejnsko Nizozemí SAE

Říká vám něco pojem „virtuální kancelář“?

Většina lidí, kteří mají co do činění se soukromým podnikáním, už jistě přinejmenším slyšela o tzv. poskytovatelích virtuálních sídel či chcete-li kanceláří a není divu, protože jejich služeb v současnosti využívají zhruba dvě pětiny tuzemských firem. Vede je k tomu zejména značná efektivita, s níž lze v rámci takové virtuální kanceláře byznys provozovat. Za měsíční poplatek v řádu stokorun můžete pro vaše podnikání získat některou z prestižních adres Prahy, Brna či jiného většího města a k tomu i balíček doplňkových služeb, které vám takřka bezezbytku vynahradí fungování vaší vlastní firemní kanceláře. Nejoblíbenější je tato varianta mezi zprostředkovateli různých finančních produktů, poradenskými společnostmi, počítačovými odborníky či konzultanty v oboru bezpečnosti i u celé řady dalších profesí.

Aby vám vaše firemní sídlo bylo k užitku

Je logické, že každému může vyhovovat jiná forma zřízení firemního sídla a to jak v závislosti na konkrétním podnikatelském oboru, tak i na tom, kudy se hodlá do budoucna ve svém byznysu ubírat a čeho krom finančního profitu a nezávislosti chce případně podnikáním dosáhnout. Je tedy jen na vás a na vašem uvážení, kterou z cest se vydáte.

Snad vám těch pár tipů a dobře míněných rad, které jsme vám dnes přinesli, bude k užitku. Nebo snad potřebujete o tématu vědět více? Neváhejte se zeptat!

Napsat komentář