Jak si vyrobit ptačí budku

Vy už pěkné bydlení máte, tak je čas myslet i na okřídlené návštěvníky. A než se vrhneme na stavbu ptačí budky, tak se zmíníme, na čem si opeřenci nejvíce pochutnávají. Do budky nebo krmítka můžete umístit různé druhy semen – vlašské ořechy, slunečnicová semena, mák, ovesné vločky a klásky prosa, dále si ptáci rádi pochutnávají na krájených jablkách, nezapomínáme na lojové koule a odřezky ze slaniny. Bydlení s takovými pochoutkami bude pro ně velkým zážitkem.

Ptačí budku můžete vyrobit z kokosového ořechu stejně jako z PET láhve

Budky a krmítka lze zhotovit z obyčejné staré misky, stejně jako z tvrdé dřevěné bedýnky, kokosového ořechu, PET láhve nebo dřeva. Nejjednodušší je výroba krmítka z PET láhve o objemu 1,5 l. Kolem krku pevně připevníme drát, kterým láhev připevníme na strom. V dolní části vyřízneme dostatečný otvor k tomu, aby mohli ptáci volně chodit pro potravu. Na dno láhve pravidelně doplňujeme potravu. Taktéž z laťky, různých větviček a kousku dřeva lze zhotovit budku. Na spodní část dáme pevnou desku a na stříšku použijeme dvě latě. Stříšku upevníme na spodní část pomocí stejně nařezaných pevných kousků větví a na střechu připevníme kousky kůry.

Pozor na predátora!

Do budky zpravidla umisťujeme i bidýlko. Otvor musí být tak velký, aby se ptáčci pohodlně dostali dovnitř. Ovšem pozor, do velkého otvoru se bude drát i ptačí predátor. Ideální výška pro budku je kolem tři metrů, ale záleží to i na druhu ptactva, kterému chcete pomoci. Nejčastěji však jde o sýkorky a pro ně je vhodná výška tři až šest metrů. A nezapomeňte do dna budky, vyvrtat několik malých dírek. Jejich účel je ten, že přes ně bude odtékat voda, která by se případně do budky mohla dostat a navíc v ní bude cirkulovat vzduch, což je pro ptáčky bezpochyby dobré.

Napsat komentář