Komfortní bydlení máte zajištěné, tak je třeba upřít pozornost do zahrady, kde by se krásně vyjímal skleník. Není nad domácí zeleninu, a pokud nejsou u vás vhodné geografické podmínky pro pěstování zeleniny a jste navíc vášniví zahrádkáři, je čas započat se stavbou skleníku. Na jaře se můžete pustit do pěstování různých odrůd zeleniny popřípadě letniček. A přes zimu skleník skvěle využijete jako úkryt pro rostliny, které ničí mráz. Nyní se podíváme na materiál. Trh nabízí tři možnosti – hliník, ocelové profily a pozinkovaný plech. Jednoznačně vyhrává hliník a pozinkovaný plech, protože mají nejlepší vlastnosti. Ocelové skleníky sice pořídíte za nižší cenu, ale ocel rychle podléhá korozi. Standardní výplň skleníku je skleníkové sklo, které skvěle pohlcuje ultrafialové záření.
Velikost skleníku
Stejně jako velikost bydlení řešíme i velikost skleníku, neboť závisí na tom, co budete v něm pěstovat. Malá rodina si vystačí se skleníkem s rozměry 2,5 × 3 metru. Pokud máte větší rodinu nebo se chcete pěstováním zeleniny život, tak sáhněte po větším skleníku. A abyste se při práci ve skleníku nemuseli hrbit, ideální výška je 2 metry. Stavíme ho ve volném prostoru nebo jej můžete přistavit k domu, kde báječně využijete akumulační schopnosti zdi. Tím zjednodušíte i přivedení vody a elektřiny do skleníku. Ovšem je třeba zmínit i nevýhody – stín a padající sníh ze střechy domu.
Skleník je složitý organismus
Celoročně využíváný skleník potřebuje cihlové nebo betonové obvodové základy, které jej stabilizují a tepelně zaizolují. Navíc rostliny pro svůj růst potřebují dostatek vláhy, světla a teplo. Bez teploměru a vlhkoměru se neobejdete. Růst a sklizeň podpoří hnojení stejně jako umělé osvětlení. Během extrémních veder oceníte ventilátor. Velmi důležité je větrání ve skleníku, proto některé okna musí být otevíratelné. Při práci ve skleníku nezapomínáme ani na pracovní stůl, ten využijete při přesazování rostlinek a na odkládání pomůcek.