Druky – žádná švadlena se bez nich neobejde

Skvěle drží a dají se s nimi k sobě spojit nejrůznější materiály – od látek přes pevné materiály jako je dřevo, plast nebo karton. V České republice mají už více než stoletou tradici a ve stejné podobě jako kdysi se používají dodnes – řeč je o nýtovacích stiskacích knoflících, které známe všichni jako druky.

Jak vypadají a jak se používají

Druky se skládají ze čtyř samostatných dílů. Abychom k sobě spojili dva kousky materiálů, musíme přicvaknout hlavičku na spodní část knoflíku. Hlavička knoflíku má z lícové strany vypouklý tvar a z rubové strany dutinu pro hlavičku spodní části. Spodní část knoflíku má kuželový tvar, do kterého se hlavička zacvakává. I když jsou malé a nenápadné, jejich síla je veliká a pevně tak k sobě připevní vlastně cokoliv.

Použití v praxi

Jejich použití v praxi je velmi široké, neboť opravdu pevně drží. Používají se ke spojení různě silných látek nebo i jiných materiálů. Druky můžeme využít v různých odvětvích, jako je oděvní průmysl, brašnářství, obuvnictví, sedlářství, papírenství. V oděvním průmyslu se hojně používají na bundy, vesty, trička a nejvíce na dětské oblečení. Vidět je můžeme na peněženkách, taškách, kabelkách, páscích, obalech na mobilní telefony. Oblíbené jsou také pro šití oblečků a pomůcek pro zvířata – oblečky pro psy, obojky, vodítky, postroje nebo popruhy.

Jak správně aplikovat stiskací knoflíčky

Když budete připevňovat druky na látky nebo materiál nezapomeňte dodržovat správná pravidla aplikace. Vždy si vyberte správnou velikost děrovače – podle velikosti knoflíku. Při roznýtování musíte vyvinout značnou tlakovou sílu. Údery kladívka nebo paličky veďte vždy kolmo na nýtovač. Používejte správnou velikost aplikačního přístroje pro daný knoflíček. A v neposlední řadě pamatujte na to, že u textilních materiálů je dobré knoflík podlepit kulatou a nejlépe zažehlovací výztuhou.

Pokud máte rádi ruční práce a občas si něco ušijete, jistě víte, že bez těchto malých nýtovacích knoflíků by to nikdy nešlo.

Napsat komentář