Zelené střechy jsou v kurzu

Ten, kdo někdy stavěl, či rekonstruoval nemovitosti, jistě ví, že vybrat vhodnou střešní krytinu není žádná legrace. Jste-li právě ve fázi, kdy se rozhodujete, jakým materiálem střechu pokrýt, máme pro vás tip. Zkuste zelenou střechu. Že jste o ní ještě neslyšeli? Nevadí. Od toho jsme tu my, abychom vám představili její největší výhody. Zvláště zpozornět by měli nadšenci do zahradničení a okrasných rostlin, kteří jistě ocení možnost umístění okrasné zahrádky na pozemku i střeše.

Tepelná izolace

Mezi největší přednosti zelené střechy patří bezpochyby její výborné tepelně-izolační vlastnosti. Zjednodušeně řečeno: akumuluje a následně uvolňuje koncentrovanou energii dle potřeby. Krom jiného rovněž reguluje rozmary počasí, a tím dopřává obyvatelům domu celoroční tepelnou pohodu.

Postupné uvolňování srážkové vody

Se zelenou střechou už se nikdy nebudete muset strachovat o nežádoucí přetížení veřejné kanalizační sítě. I v extrémně srážkových obdobích dokáže střecha zachytit množství vody, která může odtékat pozvolna a postupně.

Intenzivní, nebo extenzivní?

Pokud jste při výběru narazili na dva typy zelené střechy neboli střechy intenzivní a extenzivní a netušíte, jaký je v nich rozdíl, zde máte stručné vysvětlení. Záleží především na tom, jakou rostlinnou vegetaci na střeše chcete mít. Pro extenzivní zelené střechy jsou typické suchomilné rostliny a různorodé typy travin. Na intenzivní typ se zase hodí klasický trávník i okrasné keře, které budou obdivovat všichni sousedi. Extenzivní střechy se obvykle umisťují na šikmé střechy se zhoršenou dostupností, protože obsahují rostliny nenáročné na údržbu. Budoucí majitelé intenzivních střech se musí naopak připravit na dlouhodobě náročnou péči. Nevyhnete se zalévání, hnojení, sekání ani pravidelné péči o okrasné dřeviny. Výsledek ale stojí za veškerou námahu. To nám věřte.

Napsat komentář