Zateplení domu, ano nebo ne

Komfortní bydlení nám zajistí i zateplení domu. S ohledem na skutečnost, že teplo stoupá vzhůru, tepelné ztráty neizolovaným stropem jsou mnohem větší, než stěnami nebo okny. Pokud máte nedostatečně zateplený dům, měl by se strop nebo střecha izolovat nejdříve. Špatně izolovaný dům může mít stejné tepelné ztráty, jak neizolovaný – to platí pro rodinné domy i paneláky. Všechny běžné stavební materiály mají vysokou nasákavost. Pokud je transport vlhkosti směrem ven zastaven nevhodnou izolací, např. polystyrenem, vlhkost se hromadí ve zdivu. Ve vlhkém zdivu nastávají vhodné podmínky pro rozmnožování plísní.

Ani bydlení v panelákových domech nebude příjemné bez zateplení

Častá otázka nájemníků v panelových domech je, jaký zateplovací systém je nejvýhodnější pro panelový dům, či polystyren nebo minerální vlna. Odborníci tvrdí, že tepelně izolační vlastnosti obou materiálů jsou zhruba stejné, výhody minerální vlny jsou v nízké difuzi, akustických vlastnostech a v nehořlavosti. Dále se na zateplení domu používá kamenná a skelná vlna, pěnový expandovaný polystyren (na fasádách se používá pouze při kontaktním zateplení), pěnový expandovaný perimetrický polystyren, tyto izolační desky se používají na zateplení soklů a spodní stavby. Pěnový extrudovaný polystyren se používá k izolaci soklu, hlubokých podzemních stěn, překladů a tepelných mostů.

Zateplení domu můžeme jen doporučit a to z těchto důvodů:

Pokud stále váháte, zda zateplit svůj dům, tak tady je několik důvodů, proč ano. V první řadě snížíte výrazně náklady na vytápění. Zateplení domu je vždy bezpečná a návratná investice, dále snížíte náklady na klimatizaci, nelze přehlídnout ochranu životního prostředí, menší zdroj tepla, čeká vás díky zateplení kratší topná sezóna a optimální využití prostoru. Taktéž oceníte odstranění kondenzace vodní páry na stěnách a eliminaci tepelných mostů stejně jako prodloužení životnosti konstrukce

Napsat komentář