Zařizujete nové bydlení ze starého? Tak to vás čeká i výměna oken

Únik tepla přes staré a nekvalitní okna představuje v průměru 30 – 40% celkových tepelných ztrát domácnosti – to se bydlení hned prodraží. A to je jen jeden z důvodů, proč by vlastníci bytů měli investovat do výměny oken ještě před zateplením domu.   Tato investice vám zaručeně přinese finanční úsporu a okna budou dobře sloužit na dlouhá léta. Rozhodně se do výměny oken nepouštějte sami a vyhledejte kvalifikovaného odborníka. Vyhnete se tak vlhnutím stěn a vzniku plísní. Přesto někteří majitelé domu s výměnou oken nespěchají a snaží se problém s unikáním tepla vyřešit utěsněním samolepicími páskami, výměnou dvojitého skla za trojité, doplněním okna o žaluzie či rolety.

Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytě s celkovou plochou 72 m2 spotřebuje ročně na vytápění 8 600 kWh tepla!

Pokud se rozhodnete pro výměnu oken, tak se vždy vyplatí si nechat vypracovat několik cenových nabídek od různých firem. Mnohé z nich totiž v ceně okna nabízejí i montáž, demontáž, vysprávky, odvoz starých oken, výměnu parapetních desek, případně žaluzie. Informujte se, co je zahrnuto v ceně okna, abyste při placení nebyli překvapení. Cena okna závisí na typu použitých profilů, jejich technických parametrů, příplatků za doplňky jako jsou žaluzie, síťky.

S výměnou oken jde ruku v ruce i zateplování

Snížení nákladů na vytápění se bez tepelného zaizolování nedá dosáhnout. Bez zateplených stěn může dojít k vlhnutí stěn v rozích, ideální podmínky pro tvorbu plísně. Materiál a tloušťku izolace si rozhodnete sami – vše je odvislé od vašich finančních možností. U jednotlivých materiálů je třeba si všímat hodnoty, která je velmi důležitá. Ideální je si nechat zateplit vnitřní i vnější stranu, a to z důvodu zvýšení odolnosti objektu proti povětrnostním vlivům. Přiměřeně navržené zateplení zlepší celkový vzhled domu a prodlouží jeho životnost o dalších 50 let.

Napsat komentář