Vybíráte klimatizaci? Nechte si poradit!

V parných letních dnech a nocích je klimatizace přímo nutností. Víte ale, že klimatizační jednotku využijete i v zimě? Objekt vám totiž dobře vytopí! Investici do ní tedy rozhodně lze doporučit.

Klimatizační jednotku většinou vybíráme na základě třech hlavních parametrů, jimiž jsou cena, výkon a v neposlední řadě vzhled. Spolu s klimatizacemi nevýkonnými tak bývají nežádoucí i ty, které z estetického hlediska hyzdí interiér.

Kam s ní?

Nejčastěji se setkáme s modely v bílém provedení umístěnými na zdi. Řeč je v tomto případě o klimatizaci nástěnné. Možné je však její umístění do stropního podlhedu (klimatizace kazetová). Do nízkých podkrovních prostor pod šikminy je pak možné instalovat klimatizaci parapetně-podstropní.

Zaměřeno na výkon

Jedním z hlavních parametrů výběru by měl být i výkon klimatizace a s ním související spotřeba. Uvědomte si, že čím větší místnost, tím vyšší nároky na výkon klimatizace. Nedostatečně výkonná klimatizace vám ve velkém prostoru bude k ničemu. Vyvarujte se ale i opačného extrému v podobě instalace vysoce výkonné jednotky do malé místnosti. Co se spotřeby týče, mějte na paměti, že levné modely většinou bývají energeticky nejnáročnější. A obráceně.

Složení klimatizační jednotky

Klimatizace (vyjma té mobilní) se skládá ze dvou jednotek – vnitřní a vnější. Obě jsou propojeny rozvody s proudící chladicí kapalinou. Klimatizace split se skládá z jedné vnitřní a vnější jednotky, klimatizace multisplit z jedné vnější, na kterou je možné napojit několik vnitřních jednotek, a ochlazovat (popřípadě vytápět) tak několik místností najednou. To, jaký systém zvolíte, tedy mimo jiné záleží na počtu místností a jejich velikosti.

Za kolik?

Spolu s výkonem cenu klimatizační jednotky ovlivňují i její funkce. Splitovou klimatizaci zvládající topení a chlazení od firmy klimatizace Ostrava pořídit už za 12 tisíc korun bez DPH. Z opačného cenového spektra jmenujme klimatizace, které vzduch také filtrují, ionizují, jsou méně hlučné a je možné je ovládat přes wifi.

Instalace klimatizace

Nejde samozřejmě jen o koupi, nýbrž také o montáž klimatizace. Do té se nepouštějte svépomocí, ale svěřte ji odborníkům. U některých firem je instalace klimatizace zahrnuta v ceně samotné klimatizační jednotky.

Napsat komentář