Cesky-raj-1-51

Tradiční české roubenky a srubové domy – nová éra chatařství i levné bydlení

Chatařství a chalupářství bylo odjakživa českou doménou. Domníváte se, že mu již odzvonilo? Právě dnes, v hektické moderní době, je relax v lůně přírody k nezaplacení. Místo chat postavených v potu tváře svépomocí však dnes letí dřevostavby na klíč.

Lulec-roubenka-1-z-1-2

Klasické dřevěné roubenky

Roubenky jsou osobité dřevostavby z hraněného masivu, typické pro náš kout světa. Setkáte se s nimi na českém venkově a v lesích, a to i v chráněných krajinných oblastech, kde se na jiný typ staveb netváří zrovna příznivě. Necháte-li si dnes zhotovit roubenku na klíč, získáte kus historie v moderním hávu: podélné spoje pero – drážka obstojí i při teplotních výkyvech či zvýšené vlhkosti a nedochází k žádným únikům tepla. A interiér? Voňavé masivní dřevo bude vypadat skvěle, můžete ho doplnit zděnými příčkami a doladit rustikálními kachlovými kamny.

Cakovicky-1_1

Je libo kanadský srub?

Také sruby patří mezi dřevostavby, na rozdíl od roubenek se však zhotovují z kulatiny. Tento typ obydlí k nám přišel ze severu, tedy z Finska, Norska, Kanady a USA, vyhovuje tedy i tvrdým vysokohorským podmínkám. Srubové domy na klíč dokážou skvěle zapadnout do okolní přírody, nemusí však být pouze příjemným místem na víkend nebo dovolenou. V posledním době je mnoho lidí využívá k celoročnímu bydlení. Jejich charakteristický vnitřek lze pomocí konstrukcí ze sádrokartonu změnit k nepoznání a získat moderní hladké stěny. Hrubá konstrukce srubů většinou vzniká v kryté hale výrobce a na parcelu dorazí již připravená.

Dřevostavby na klíč i “zkušební jízda”

Specialistou na srubové domy a roubenky je společnost Haniš, která působí v Čechách i na Moravě. Její stavby získávají řadu ocenění a unikátní domek mohou navrhnout i pro vás. Společně se studií vám dodají vizualizaci zdarma a proberou s vámi veškeré návrhy, přičemž zohledňují i umístění stavby a pomohou s vybavením interiéru. Pokud si nejste jisti, jestli by bydlení v podobné dřevostavbě opravdu bylo tím pravým pro vás, můžete využít originální nabídky a vyzkoušet si žít alespoň na pár dní ve srubu Karolínka, který firma poskytuje k pronájmu.

Napsat komentář