Topte koksem bez zplodin

Kvůli cenám elektřiny a plynu si stále více lidí pořizuje kotle na tuhá paliva. Pokud se k takovému činu také chystáte, raději nejdříve zvažte, zda se nerozhodnete topit koksem. Je zapotřebí na to myslet při výběru kotle, a tak se raději zajímejte, zda je pro topení koksem určený. Hodí se zejména litinové kotle se silnou konstrukcí.

Co je to vůbec koks?

Jedná se v podstatě o zbytek z černého uhlí. Speciálním postupem se z něj při teplotě kolem 1000 °C odstraní prchavé složky i nežádoucí směsi, a tak vzniká topivo s vysokým podílem uhlíku. Nepoužívá se pouze k topení, ale rovněž při přeměně surové rudy na železo, kdy je redukčním činidlem.

Zajímavostí je, že se černé uhlí dokáže přeměnit na koks i bez lidského zásahu. V přírodě se koks vyskytuje kupříkladu v dolech Ostrava a Odra, může za to sopečná činnost.

Proč topit koksem?

Vaši peněženku potěší vysoká výhřevnost, která se pohybuje až okolo 29 MJ/kg. Znamená to, že si vystačíte s menším množstvím koksu a také nebudete muset tak často přikládat. Pokud si navíc pořídíte automatický kotel, vždy jen naplníte zásobník a máte vystaráno.

Obrovským důvodem, proč topit koksem, je však zejména ohleduplnost k životnímu prostředí. Jde o jeden z nejekologičtějších typů vytápění, při spalování vzniká čistý CO2a do ovzduší neunikají žádné nebezpečné látky. Díky tomu je topení koksem povoleno i v centrech měst, kde jsou jiná pevná topiva zakázána.

Jak se skladuje?

Skladování je dalším plusem. Koks se dá sehnat pytlovaný po 25 kilogramech, přičemž pytle jsou naskládány po třiceti na paletě. Máte-li doma vhodné podmínky (asfalt, dlažbu apod.), dá se paleta dopravit vozíkem až přímo na místo a skládání máte zcela bez práce.

Prodej koksu na paletách nabízí společnost Optimtop, která působí po celé ČR. Už od jedné objednané palety rozváží topivo po celé ČR zdarma.

Foto: Optimtop.cz

Napsat komentář