Energeticky málo nákladný dům, rychle postavený s životností až tři sta let, který využívá přírodní zdroje, vhodný pro alergiky – takové jsou časté požadavky lidí, kteří chtějí bydlet a neví jakou alternativu zvolit. Přitom tyto i další podmínky zcela splňuje srubová stavba.
Jedná se o bydlení v souladu s přírodou. Sruby jsou známy již mnoho staletí a hlavně v posledním desetiletí zaznamenaly obrovský nárůst v evropské výstavbě. Tam se však cenově pohybují na 150-200% ceny klasických staveb. V České republice přijde stavba srubu na cenu stejnou nebo o 10% vyšší než je například u klasické zděné stavby.
Srub se Vám stane spolehlivým ochráncem před negativními vlivy dnešního životního prostředí. Dřevo pracuje jako filtr, který odbourává elektrostatickou energii i nepříjemné pachy, koordinuje vlhkost vzduchu, redukuje energetický a radiový smog. Zajišťuje čistotu vnitřního ovzduší pernamentní filtrací.
Na stavbu je používán často smrk, ale i modřín či borovice. Dřevo musí být syrové. Začernalá kulatina svědčí o nekvalitní dodávce.
Jak dlouho trvá stavba srubu?
Dům z kulatiny ušetří zákazníkovi i nepořádek, který je obvyklý při stavbě z klasických materiálů. Hrubá stavba srubu je zhotovena na našem pozemku za jeden až dva měsíce. Poté se řeší místa výstupu elektrických obvodů (vypínače, zásuvky). V této fázi se začíná s výstavbou srubu na připravené základní desce již na investorově pozemku. Práce je dokončena do dvou měsíců.
V konstrukci sruboviny není použit jediný hřebík, kulatiny do sebe zapadají dlaby a sedly vyřezanými motorovou pilou. Při montáži je mezi dřevo ukládána ovčí vlna impregnovaná proti molům.
Sruby působí dobře i na zdraví svých obyvatel. Každá stavba totiž filtruje venkovní vzduch a dřevo dokáže zpracovat až o osmdesát procent více škodlivin než běžné zdivo. Srub je ošetřen proti případným plísním, houbám a dřevokazům. Vnitřní stěny srubu lze impregnovat například včelím voskem. Takové bydlení vyhovuje i alergikům.
Energetická úspora
Dřevo je výborný izolant. U klasického domu se 150 metry čtverečnými obytné plochy je nutná energie na vytápění 20-26 kW. Dřevostavba se stejným výměrem spotřebuje pouze 18 kW. K vytápění lze použít jakýkoliv zdroj tepla. Doporučujeme však řešit topení horkovzdušným krbem s rozvedenými průduchy do celého domu.