Posíláte balík do Anglie? Co je dobré vědět, než se pustíte do balení, prozradíme na následujících stránkách.

Pokud vás zajímá, jak zaslat balík do Anglie, pak jste na správném místě. V následujícím návodu vám poradíme, co vše vzít v potaz a na co pamatovat předtím, než svou zásilku odešlete na její cestu – čtěte proto dále! 

Pokud váš balík míří do Spojeného království, dejte si pozor, co posíláte!

Británie je vedle Slovenska a Německa třetí zemí v řadě, kam míří největší objem zásilek z České republiky. Není divu, tamní česká diaspora patří k největším na světě, a obchodní i soukromé styky s Britskými ostrovy nadále vzkvétají. (Tento článek může být mimochodem zajímavý pro české obchodníky, kteří se doufají uplatnit na britském trhu.)

Ačkoliv v současné době Británie z EU formálně vystoupila, stará pravidla pohybu zboží a osob se zatím zásadně nezměnila. S největší pravděpodobností ale od roku 2021, po skončení přechodného období, vyvstane nutnost platit cla – jak ale konkrétně bude vše fungovat, zůstává zatím ve hvězdách. Jistě lze hovořit pouze o tom, jak je tomu nyní. A v první řadě je tedy nutno zdůraznit zboží, které do Británie momentálně zasílat nemůžete. Sem patří například

  •         Alkohol
  •         Tabákové výrobky
  •         Hořlaviny
  •         Toaletní vody či vody po holení (nehledě na objem)
  •         Další tekutiny v objemu nad 1 litr

To vše je samozřejmě navíc k běžnému druhu zboží, které nemá putovat běžnou cestou, jako je pyrotechnika, výbušniny, zbraně, střelivo, doklady, léčiva a další…

Vše zabalte s ještě větší důkladností, než obvykle

Zásilka pravděpodobně na své cestě změní více rukou, bude s ní manipulováno všemožnými způsoby, může spadnout, bude se kodrcat na pásovém dopravníku – asi si dovedete představit, jak to chodí. Čím větší vzdálenost, kterou musí urazit, tím větší pravděpodobnost poškození toho, co je uvnitř. Důkladné zabalení je tedy zcela zásadní. Nespoléhejte na staré, ošoupané krabice, zmuchlané noviny a tenkou pásku. Bytelná kartonová krabice, bublinková fólie a dostatečně tlustá vrstva výstelky by měly u zahraničních zásilek být samozřejmostí.

Britská adresa se píše odlišně od té české 

Ať již budete adresu vašeho adresáta psát ručně, nebo ji vyplňovat online, je dobré vědět, jak by měla vypadat její správná forma. V první řadě fungují v Británii směrovací čísla trochu jinak, než je tomu zvykem u nás. Své vlastní směrovací číslo tam má každá ulice zvlášť, a v podstatě by mělo k řádnému doručení zásilky stačit právě toto směrovací číslo společně s číslem domu. V praxi ale vždy pište adresu celou, to znamená

  •         Jméno na začátku (např. Mr. John Smith)
  •         Číslo domu a název ulice (12 Cherry Lane)
  •         Čtvrť (Lenton)
  •         Město (Nottingham)
  •         PSČ (NG6 4DU)

Nevynechejte ani (britské) telefonní číslo adresáta

Koncový dopravce ani na jiné číslo něž britské pravděpodobně volat nebude. Číslo je důležité pro případ jakýchkoliv komplikací při dopravě či při neúspěšném pokusu o doručení. V Británii bývá také často zvykem zanechávat balík u sousedů v případě, že adresát není zastižen, a v takovém případě o tom bývá informován právě prostřednictvím telefonního čísla. Pokud se balík nepovede doručit, ani přenechat sousedům, vrací se obvykle do nejbližšího depa – v Británii nejsou opakované pokusy o doručení obvykle zvykem.

Berte v potaz i to, že zásilka nemusí vždy dorazit včas

Jak bylo zmíněno výše – s rostoucí vzdáleností cesty roste i pravděpodobnost poškození balíku, ale nejen to – roste i pravděpodobnost případného zpoždění. Dopravní situace v Německu, Francii i samotné Anglii může zapříčinit, že se zásilka zpozdí i při sebevětší snaze dopravce doručit ji načas. Mějte proto trpělivost!

Zasílali jste někdy balík do Anglie? Jaké jsou v tomto ohledu vaše zkušenosti? Jakého dopravce jste zvolili a jak jste byli spokojeni? Zapojte se do diskuse níže!

Napsat komentář