Pokud jde o rekonstrukci či výstavbu nové koupelny, zaměříte se nejspíš na obklady a dlažbu. Jejich správný výběr je podstatný. Jde totiž o věc, která by měla vydržet dlouhá léta. Podívejme se, jaké možnosti se vám nabízí.
Materiály
Obvyklá keramika v současné době bývá doplňována dalšími materiály. Přírodní kámen tvoří skvělý doplněk a dekoraci. Toužíte-li po mramoru, vězte, že je spíše měkký a neodolný, proto není vhodné umístit jej kamkoliv. Slinuté obklady vyrobené z jílu, hlíny, kaolinu a živce jsou naopak extrémně odolné.
Lisované, nebo tažené obklady
Lisované obklady do koupelny se vyrábí z jemných granulí. K jejich tvarování dochází pomocí lisu při vysokém tlaku. Naopak tažené obklady mají v prvopočátku podobu hmoty, do níž se protlačí požadovaný tvar taktéž prostřednictvím lisu.
Povrch obkladů
Obklady v koupelnách mohou být glazované i neglazované. Jaký je rozdíl? Glazované dlaždice poznáte podle tenké vrstvy skla. Ta dává obkladu barvu, lesk, dekor, ale i tvrdost. Měli byste vědět, že čím tmavší glazura je, tím menší otěruvzdorností vyniká. Neglazované obklady najdete opět ve dvojím vyhotovení, a to v režném a leštěném.
Formáty obkladů
Obklady i dlažba mívají tradičně tvar čtverce či obdélníku, nicméně lze na trhu najít šestihranné nebo osmihranné tvary. Součástí dokonalého výsledného efektu jsou bordur a listel. Není tajemstvím, že obklad větších formátů dokážou opticky zvětšit menší koupelny, naopak menší obklady, mozaiky se báječně hodí do prostornějších koupelen.
Vlastnosti obkladů a dlažby
Zajímat byste se měli o odolnost dlažby vůči poškrábání, úderům a obecně vůči opotřebení. S tím souvisí otěruvzdornost, a to u glazovaných obkladů. Neméně důležité je procento absorpce vody. Vyšší nasákavost znamená, logicky, že obklad není vhodný do vlhkostí zatížených prostor. V případě koupelen vás bude zajímat protiskluzovost dlažby.
Obklady, dlažby a veškerý koupelnový sortiment nabízí A-keramika už od roku 2010. Pořídíte zde koupelnový nábytek, moderní sprchové kouty a vany. Nechte se inspirovat.