Platíte moc za energie? Zvažte moderní způsoby vytápění

Výdaje za energie patří k poplatkům, jimž se prostě nevyhnete. Máte ale šanci je významně snížit. Při stavbě nových domů se bere velký ohled na to, aby byla celá budova úsporná a protopili jste co nejméně. I u starších obydlí ovšem existují možnosti, jak výši účtu za energie značně vylepšit.

Jednu variantu představují zateplení a výměna starých oken. Tu ale teď necháme stranou. Ostatně je spojená se spoustou potenciálních problémů, třeba plastová okna ve starších domech často způsobují plísně a nadměrnou vlhkost. Pojďme se proto podívat na další možnost, jíž je jiný způsob získávání energie.

Využijte sluneční paprsky

Velmi zajímavý způsob, jak ušetřit na energiích, představují fotovoltaické elektrárny. ČR je pro tento způsob získávání elektřiny poměrně dobře situovaná, slunce zde svítí celoročně, tak proč toho nevyužít? Nemusíte řešit napojení na veřejnou síť, protože přebytečnou energii využijete třeba do podlahového vytápění, klimatizace, nebo si ji můžete uložit do akumulátorů. Odsud si ji zase v noci a v obdobích, kdy slunce tolik nesvítí, vezmete. Akumulátor poslouží také jako záložní systém v případě výpadku proudu ze strany distributora.

Vsaďte na tepelné čerpadlo

Obrovským hitem posledních let jsou tepelná čerpadla. Investičně se nejedná o úplně levnou záležitost, ale to ani v případě fotovoltaiky, navíc lze získat dotace. Čerpadlo bývá doživotním řešením, pokud si ho tedy teď pořídíte, budete šetřit už navždy. Vzhledem k tomu, že existuje několik druhů čerpadel – vzduch-voda, země-voda a další, jsou vhodná opravdu pro každého. Fungují na principu tepelné výměny mezi látkami, 70 % energie načerpají z okolního prostoru a zhruba 30 % spotřebují na přesun a přeměnu tepla. Zaplatíte tedy jen 30 % elektrické energie, abyste získali 100 % tepelné.

A co dál?

Zajímá vás, jak uspořit za energie a zároveň se chovat zodpovědně k přírodě? Spoustu přínosných informací byste mohli najít na blogu Energie pro lidi.

Napsat komentář