O plemeni americký bezsrstý teriér

Vznik tohoto malého plemene, na rozdíl od jiných naháčů, můžeme přesně datovat. V roce 1972 se krysí teriérce, kterou vlastnili Willie a Erwin Scotovi, narodilo zcela holé štěňátko.

Chovatelé tuto holčičku pojmenovali Josephine a protože ji nikdo nechtěl, zůstala doma právě u Scotových a stala se velkým miláčkem celé rodiny. V následujících letech měla Josephina sama několik bezsrstých štěňat a stala se tak zakladatelkou nového plemene.

cropped-IMG_6076a

Z počátku se tito nazí teriéři řadili jako jejich bezsrstá varianta stále mezi Krysí teriéry, ale po usilovné práci byl tento teriér 1. ledna 2004 uznán jako samostatné plemeno “Americký bezsrstý terier”. Stejně tak jak je tomu u číňánků, dělí se dále na variantu holou a osrstěnou. Obě varianty jsou uznávané a na výstavách se posuzují odděleně.

CELKOVÝ VZHLED

Americký bezsrstý teriér je dobře osvalený, aktivní, energický a bystrý pes. Dosahuje výšky od 25 do 41 centimetrů a jeho hmotnost se pohybuje od 4 do 7 kilogramů. Preferovaný poměr délky těla k výšce je 10:9. Hlava je široká, mírně klenutá, klínového tvaru a úměrná velikosti těla. Uši mají tvar písmene V, jsou posazeny na vnějších okrajích lebky. Mohou být vztyčené, špičaté nebo zakulacené. Ocas může být stočený nahoru nebo může být kupírovaný. Je silný v kořeni a zužuje se směrem ke špičce. U amerického bezsrstého teriéra se může vyskytnout množství barev a vzorů kůže, popř. srsti.

VLASTNOSTI

Americký bezsrstý teriér je živý a zvídavý, energický, ostražitě hravý pes. Jeho zvědavost a inteligence usnadňuje výcvik. Je vyjímečně přátelským společníkem, má rád lidskou společnost. Je vhodný pro držení v bytě, má potní žlázy (neslintá). Temperament těchto psů je čistě teriérský. Předkové tohoto plemene byli šlechtěni k lovu, má stále silný lovecký instinkt. Není dobrým plavcem. Je nebojácný, s nevyčerpatelnou energií. Těší se z her a venkovního skotačení, báječný na agility.

PÉČE

Americký bezsrstý teriér potřebuje zvláštní péči. Jelikož nemá osrstění, je nutné jej ochránit před sluncem i chladem. Vhodná jsou bavlněná trička a oblečky z fleecu. Měl by být koupaný jednou až třikrát týdně, dle požadavků majitele. Příliš suchá kůže je natírána emulzí bez lanolinu. Drápky by měly být ošetřeny nůžkami a pilníkem jednou týdně. Na případné rány či škrábance na kůži použijeme peroxid vodíku nebo jiným antiseptický prostředek.ZÁVĚREMAmerický bezsrstý teriér je bezvadný společník, ideální pes pro alergiky. V celé Evropě je přibližně 400 jedinců. Jedná se stále o vzácné plemeno s nejkvalitnější a nejjemnější kůži mezi všemi ostatními plemeny naháčků. Dožívá se až 16-ti let. Plemeno je uznané UKC, NKC, AHTF, AHRTC, CKC, APRI, ACR.

Napsat komentář