Plánujete koupi nebo pronájem nového bytu či domu? Na mysli vám určitě vyvstane služba realitních kanceláří, které fungují jako zprostředkovatelé mezi prodávající a kupující stranou. Občas však dochází k situaci, kdy si realitky neoprávněně ponechají rezervační poplatek nebo si nárokují smluvní pokutu u rezervační smlouvy. Tyto situace vznikají především v okamžiku, kdy kupující z nějakého důvodu odstoupí od rezervační smlouvy, a ke koupi či pronájmu nemovitosti nedojde. Ve většině takovýchto případů máte však jako kupující nárok na vrácení rezervačního poplatku, který byl dříve realitní kanceláři poskytnut.
Co je to rezervační smlouva a rezervační poplatek?
Rezervační smlouva se uzavírá mezi kupujícím či nájemcem na jedné straně a realitní kanceláří na straně druhé. Její účel spočívá, jak už i samotný název napovídá, k rezervaci žádané nemovitosti. Podstatou rezervační smlouvy je tedy záruka, že konkrétní nemovitost nebude po dobu trvání smlouvy nabízená jiným zájemcům. Součástí rezervační smlouvy bývá zpravidla i rezervační poplatek. Jedná se o dohodnutou finanční částku, která slouží jako odměna realitní kanceláři za poskytnutí služeb v případě, že skutečně dojde ke koupi nebo pronájmu nemovitosti. Rezervační poplatek se skládá při podpisu rezervační smlouvy realitní kanceláři.
Rada: Zájemci o koupi by měli trvat na složení rezervačního poplatku k notáři nebo do banky. V případě krachu realitní kanceláře by pak měli vyšší šanci rezervační poplatek získat zpět.
Kdy vzniká nárok na vrácení rezervačního poplatku?
V rezervační smlouvě musí být srozumitelně a jasně definován právní osud rezervačního poplatku, tedy jak s ním bude posléze operováno. Pokud tomu tak není, rezervační poplatek by měl být kupujícímu navrácen.
Pokud narazíte v rezervační smlouvě na ujednání o smluvní pokutě, kterým bývá často myšleno tzv. propadnutí rezervačního poplatku, buďte na pozoru. Dojde-li k situaci, kdy kupující nebo potenciální nájemce od rezervační smlouvy odstoupí, a z toho důvodu nedojde k podpisu kupní či nájemní smlouvy, realitní kancelář si častokrát nárokuje ponechání rezervačního poplatku právě jako pokutu. Ve většině případů je však takovéto ujednání protiprávní a realitní kancelář je povinna rezervační poplatek vrátit. Toto tvrzení vychází ze skutečnosti, že realitní kancelář jakožto zprostředkovatel nemá žádné oprávnění po kupujícím/nájemci nátlakem (tedy formou zadržování rezervačního poplatku) vyžadovat podepsání smlouvy o koupi či pronájmu nemovitosti.
Situace, kdy má realitní kancelář na rezervační poplatek oprávněný nárok:
Pokud již došlo k podpisu smlouvy o koupi nemovitosti mezi kupujícím a prodávajícím, nebo k podepsání smlouvy nájemní, nárok realitní kanceláře na rezervační poplatek je oprávněný. Stále je však hlavní podmínkou, aby byl právní osud rezervačního poplatku v rezervační smlouvě jasně a srozumitelně uveden. V rezervační smlouvě musí být tedy vysloveně uvedeno započtení rezervačního poplatku realitní kanceláří.
Pozor! Výjimkou z výše uvedeného by byla situace, kdy je realitní kancelář samotným majitelem nabízené nemovitosti. Jednalo by se o složitější situaci, kde by nárok na započtení rezervačního poplatku mohl být oprávněný i v jiných případech.
Rada: Zájemci o nemovitost by si měli vždy pozorně přečíst, co podepisují a kdo je prodávající, tedy zda se jedná o rezervační smlouvu či se již přímo zavazují ke koupi!
Jak řešit nevrácený rezervační poplatek?
Setkali jste se s podobným problémem s realitní kanceláří? Jestliže vám realitní kancelář nevrátila rezervační poplatek, nenechte si to líbit. Obraťte se na společnost Vaše Nároky.cz a na jejich spolupracující právníky, kteří vám pomohou rezervační poplatek získat zpět. Nic tím neriskujete a můžete jen získat.