Neodymové kotouče – na co jsou silné kotoučové magnety?

Silné magnety mohou mít mnoho podob a tvarů. Jedním z nich jsou kotoučové magnety, magnetické kotouče. Využívají je výrobci automobilů, můžete si z nich vyrobit dárkové krabičky, držáky nabíjecích kabelů nebo prezentační stojan na výrobky. Podívejte se na další tipy v článku.

Neodymové magnety jsou velice silné. Udrží mnohonásobek své hmotnosti. Díky tomu jsou kotoučové magnety vhodné například pro magnetické zavírání dárkových boxů, dóz a kazet, ale také pro prezentaci výrobků, vzorků.

Co je neodym?

„Neodymy“ se hovorově říká neodymovým magnetům. Ve skutečnosti je neodym jen jedním z prvků, z nichž slitina neodymových magnetů vzniká. Patří k nim ještě železo, bor a někdy i další kovy.

Neodymové magnety (NdFeB) mají výhodu v tom, že se dají velice silně magnetizovat. Neodymové magnety jsou tak nejsilnější běžně dostupné permanentní magnety současnosti. Fungují i bez elektřiny.

Magnetické kotouče od pár mm po extra monstra

Magnetické kotouče mohou mít rozměr jen pár milimetrů. Pořídit se ale dají i extra silná magnetická „monstra”. Například kotoučový neodymový magnet o průměru 10 cm a výšce 5 cm má magnetickou sílu 410 kg! To už není žádná hračka a při zacházení s takto silným magnetem hrozí úrazy. Nic pro začátečníky.

65009-umg2115-neodymove-kotouce-na-co-jsou-silne-kotoucove-magnety-2

6 tipů pro využití kotoučových magnetů

Na co se vám mohou magnetické kotouče hodit? Pár tipů:

1) Magnetické zavírání krabiček, diářů, boxů, dóz

Pokud plochý kotoučový magnet přilepíte na základnu a druhý pak na víko či chlopeň krabičky nebo dárkového boxu, po zavření bude držet pevně zavřené.

2) Jako magnetky na ledničku

Magnetické kotouče dnes používají výrobci pro magnetky na ledničku a suvenýrů. Nalepí je na zadní stranu. Taková magnetka na ledničce nebo magnetické tabuli drží mnohem lépe než magnetky se staršími typy šedočerných feritových magnetů.

65010-umg2115-neodymove-kotouce-na-co-jsou-silne-kotoucove-magnety-3

3) Senzory v autech a přístrojích

Malé neodymové kotoučky a další magnety jsou ukryté v senzorech automobilů a přístrojů, kde společně s dalšími součástkami snímají například polohu kol, volantu, zapnutí bezpečnostních pásů, chod motoru, ABS a pomáhají v dalších systémech moderních automobilů. V jednom autě bývají i stovky magnetů.

4) Jako propagační magnety

Provozujete-li obchod nebo vyrážíte na výstavu či trh, můžete pomocí magnetických kotoučů k ocelové konstrukci regálů nebo stánku přicvaknout propagační plakáty, letáky, transparenty, upoutávky.

5) Na jarní, velikonoční, podzimní i vánoční dekorace

Jak vytvořené dekorace připevnit ke kovovému zábradlí či k drátěnému plotu? Přilepte k nim kotoučové magnety a přicvakněte.

6) Vyrobte si magnetický držáček kabelů

Pokud se vám na stole povalují nabíjecí šňůry a kabely, vytvořte si pomocí neodymových kotoučů držák na bok stolu. Podívejte se i na další tipy v článku, na co se hodí neodymové magnety, magnetické kotouče.

Samolepicí kotouče pro rychlou instalaci

Pro rychlé připevnění magnetů existují samolepicí magnety a kotouče. Stačí plochu očistit, sejmout z magnetu ochrannou fólii, přiložit na podklad a na chvíli pořádně přitlačit. K dispozici jsou standardní samolepicí magnety nebo silnější s lepicí vrstvou 3M.

Voděodolné magnety v gumě i plastu

Jestliže potřebujete magnety používat i venku, hodí se vám vodotěsné pogumované a poplastované magnety. Jsou odolné vodě a venkovnímu prostředí, navíc mohou být hezky barevné. Zároveň chrání nosný podklad před poškrábáním.

Jaké využití pro kotoučové magnety napadá vás?

Napsat komentář