home-2006023_1280 (1)

Možnosti vytápění v bytě či domě

Přemýšlíte nad změnou vytápění ve svém bytě a nevíte, jaké topení vybrat? Možností, jak vytápět byt či dům je mnoho. Od plynového kotle, přes plynové wawky, akumulační kamna, tepelné čerpadla, přímotopy, kotle na uhlí až k podlahovému vytápění. Mimochodem určitě vás neminula kauza na téma zda lze prolomit domovní svobodu kvůli vytápění (jedná se o možnost kontrolovat, zda domácnosti netopí například odpadky). Jaké druh získávání tepla zvolit?

Vybíráme topení

S rostoucími cenami za elektřinu a plyn čím dál více zvažujeme, které vytápění zvolit do našeho domova. Možností je mnoho. Na nabídku různých topidel se můžete podívat na http://www.eprofi.cz.

Před samotnou koupí zařízení je třeba si promyslet počáteční investice. Na trhu je mnoho otopných systémů, které mají nízké provozní náklady, ale zase naopak mají často vyšší pořizovací cenu a návratnost investice může být v řádu desítek let. Pokud tedy nedisponujete dostatečnou výší finančních prostředků, volte vytápění s nižší pořizovací cenou, i zde můžete vybrat takové, které mají nízké provozní náklady. Mnohé vám může poradit i společnost, kterou si pro montáž topení zvolíte. V okolí Děčínska můžeme doporučit osvědčenou společnost Jezbera a syn.

Výhody a nevýhody při topení plynem

Ceny plynu jsou v dnešní době poměrně příznivé, díky tomu se stává tento způsob vytápění komfortním, ale zároveň i levným. Mezi hlavní výhody topení plynem patří čistý a plně automatický provoz, poměrně nízké pořizovací ceny, příznivé provozní náklady, dobrá regulovatelnost výkonu zdroje tepla, jednoduchý a levný ohřev vody a možnost vaření na plynu. Nevýhody při topení plynem jsou dodatečné náklady na revize, nutnost mít k dispozici přípojku na plyn, a také vlastnit vhodný komín. Mnoho lidí odmítá topení plynem i z důvodu obav o možnou explozi v případě vážné poruchy.

Výhody a nevýhody při topení elektřinou

Elektřina je dostupná ve všech bytech a domech, poskytuje možnost pohodlného vytápění. Výhodou je možnost nízkých pořizovacích nákladů, například u přímotopů či olejových radiátorů. U tepelných čerpadel jsou pořizovací náklady sice vyšší, ale naopak se jedná o nejlevnější způsob vytápění vůbec. Další možností je zvolit elektrický kotel, který má výhodu regulovatelnosti na dálku, tichý provoz, rychlé vyhřátí prostoru, malou hmotnost i absenci spalin. Nevýhodou elektřiny je vysoká cena elektrické energie, což neplatí u vytápěním pomoci tepelného čerpadla. Řešením je možnost zvolit výhodnou sazbu pro vytápění elektřinou (např. sazba D45d, kdy je proud po dobu 20 hodin odebírán v levnějším tarifu).

1 komentář: „Možnosti vytápění v bytě či domě

Napsat komentář