LED osvětlení vám ušetří peníze i energie

Domácí ekologie, úspora energií, zelená elektřina, LED žárovky, šetrné bydlení. To jsou jen některé z frází, které se na nás v posledních letech valí z mnoha strach. Co ale ve skutečnosti znamenají a čím zrovna u vás doma mohou být prospěšné?

Zaměřme se na výběr osvětlení do domácnosti. Běžnými kritérii jsou cena, dále to kolik elektrické energie spotřebují a jak potřebný prostor osvítí. Pokud chcete skutečně ušetřit, vaše volba musí padnout na LED žárovky.

LEDky jsou šetrné k přírodě i peněžence

LED světla jsou velmi úsporná a pyšní se dlouhou životností. Proto se i vyšší počáteční investice do kvalitnějšího modelu z dlouhodobého hlediska vyplatí. Řečí čísel spotřebuje LED žárovka až 7krát méně energie než žárovka běžná. Ročně vám tak může ušetřit až několik stokorun. Zároveň méně zatěžuje energetickou síť. Kolik přesně vás bude provoz určitého počtu LED žárovek stát, si snadno spočítáte na kalkulačce cen elektřiny pro vaši domácnost.

Pokud chcete smýšlet ještě více ekologicky, můžete LED světla napájet tzv. zelenou elektřinou. A nejen je. Zelená elektřina pochází výhradně z obnovitelných zdrojů, šetrnost k přírodě je tedy jasná.

Barva je při výběru světla klíčovým kritériem

Na co musíte dát veliký důraz, je volba barvy LED osvětlení. Jednotlivé odstíny světla se totiž výrazně liší tím, jak působí na lidský organismus. Z toho důvodu je nutné si stanovit, k jakému účelu si světlo chcete pořídit.

Pro pracovní část dne se hodí studené bílé světlo. Obsahuje totiž velký podíl modré složky světla, která působí aktivizačně a stimulačně na mozek. Bílé světlo je proto vhodné do pracoven, kuchyní, dílen, kanceláří a podobně.

Naopak obývací pokoj a hlavně ložnici je lepší vybavit teplejšími odstíny. Teplá bílá, a především teplá žlutá barva má totiž relaxační a zklidňující účinek. Se spánkem a odpočinkem jde tedy mnohem lépe dohromady než zmiňované modré světlo. Naopak jeho nedostatek přes den může navozovat pocity sklíčenosti a tzv. zimní deprese.

Napsat komentář