Kvalitní koberce vydrží i desetiletí

S nástupem moderních podlahových krytin se zdálo, že koberce alespoň v domácnostech již brzy budou minulostí. Tyto obavy se však nakonec ukázaly jako neoprávněné a nějaký druh tepichu má doma stále skoro každý.

Jsou hřejivé a měkké

Koberce samozřejmě nejsou v mnoha ohledech úplně ideální. Minimálně kvůli nutnosti složitého čištění. Ovšem ani co se týče usazování alergenů na tom nejsou zrovna nejlépe. Nicméně pořád jde o podloží, na které valná část obyvatelstva nedá dopustit. Čím to tedy je?

Třeba tím, že po nich lze chodit i v zimě bos, aniž by se člověk musel obávat nachlazení. Umělé, ale i dřevěné podlahy jsou studené, což se samozřejmě dá změnit volbou podlahového topení, nicméně to nemá každý.

Dalším plusem tepichů je také měkkost a hebkost. Hlavně u kvalitních modelů si člověk užívá každého došlápnutí, zatímco plovoucí podlahy nebo dlažby jsou tvrdé. Nikde není řečeno, že je potřeba mít koberec v každé místnosti, ale třeba takový obývací pokoj nebo ložnice jsou pro tento druh podloží ideální.

Ovšem pozor, nemělo by se jednat o žádný laciný model, co moc dlouho nevydrží. V tomto případě není od věci si trochu připlatit.

Který si vybrat?

Vybrat si vhodný tepich je často na dlouhé lokte. Není potřeba brát hned ten nejdražší, ale také se nerozhodovat pouze na základě financí. Důležitá by měla být barva, případně vzory a také zvolený materiál.

To, že moderní koberec musí být zákonitě vyroben pouze z umělých surovin, je jen mýtus. Standardně se i v tomto segmentu používají přírodní materiály, jako jsou vlna, hedvábí či dokonce kůže.

Prémiovými produkty pak jsou originální perské koberce. Jedná se už v podstatě o umělecká díla, co však hodně vydrží. Při šetrném čištění je perský koberec schopen udržet si stejné vlastnosti klidně i dlouhé desítky let. Tomu samozřejmě odpovídá i cena.

Napsat komentář