Žádná koupě by se neměla uspěchat. U kompresorů to platí dvojnásob, nejen kvůli cenám jednotlivých modelů, ale hlavně, aby vám stroj sloužil odpovídajícím způsobem a zvyšoval efektivitu vaší práce. V tomto článku se podíváme na nejdůležitější otázky, na které si před nákupem vzduchového kompresoru musíte odpovědět. Jak často bude kompresor v provozu? Kolik vzduchu budete potřebovat? A v jaké kvalitě? To je část otázek, která v tomto článku čeká.
Koupě kompresoru může představovat slušný oříšek a není divu, že se mnoho živnostníků, provozovatelů průmyslových podniků i méně náročných kutilů nakonec rozhodne svěřit výběr některému z odborníků přes kompresory a stlačený vzduch. Co se může stát, když vyberete nevhodně? Samozřejmě platí doba na vrácení zboží, ale problém nastává, když nevhodnost daného kompresoru majitel zjistí až po čase. A to je poměrně reálný scénář, protože řada podnikatelů i kutilů ve snaze kompresor maximálně využít možná časem dojde k faktu, že vlastní nedostatečný stroj. A přetěžování kompresoru je ta nejhorší věc, kterou můžete tomuto zařízení udělat. Přetěžování způsobuje přehřívání, postupnou ztrátu výkonu a samozřejmě trpí i všechna těsnění, jež rychleji dají sbohem. Tím se přímo dostáváme k první možná nejdůležitější otázce. Pojďme na ní!
Jak velký kompresor budu potřebovat?
Velikostí kompresoru nemyslíme ani tak jeho rozměry, ale výkon, kapacitu tlakové nádoby a další parametry. Zůstaňme protentokrát u pístových kompresorů, ať výběr zbytečně komplikujeme. Přecejen pístové kompresory jsou nejprodávanějším zboží a jejich protějšky – šroubové kompresory, málokdy pořizuje jednotlivec a v drtivé většině případů jde o jejich instalaci profesionální firmou, která klienta výběrem provede. Pístové kompresory jsou vlastně všechny kompresory, které vídáte v dílnách i menších průmyslových provozech. Ty nejmenší verze slouží v garáži na nafukování kol, ty největší se pak skrývají samostatné místnosti (kompresorovně) ve velkém autoservisu nebo třeba v lakovně.
Důležité je zjistit si, s jakým pracovním tlakem vaše zařízení, které bude vzduchový kompresor pohánět, funguje. Stejně tak, kolik stlačeného vzduchu odebírá. Pokud bude připojeno více zařízení, třeba pneumatického nářadí nebo různých druhů pistolí, je důležité odběr vzduchu sčítat a vždy počítat s rezervou. Zásobu vzduchu pak zajistí tlaková nádoba, která kompresoru umožňuje, aby nemusel neustále běžet a vyrábět další a další stlačený vzduch.
Taková jsou pravidla pro používání pístového kompresoru, aby vám sloužil bez poruch dlouhé roky:
- Střídání poměru chodu a klidu 3:1 (pokud kompresor běží 12 minut, další 4 minuty by měl chladnout)
- Stroj by neměl spínat více jak 10 x za hodinu (pokud kompresor často spíná, nedělá to dobře ani agregátu, ani motoru stroje)
- Cyklus (jedná se o součet času, kdy kompresor běží a kdy je v klidu a neběží)
Obecně platí, že nejmenší mobilní, bezolejové kompresory svými parametry vystačí na občasné práce – nafouknou kola u auta a zvládnou pohánět nenáročné pneumatické nářadí nebo pistoli na čištění ploch. Jde o kompresory, které můžete snadno přenášet v ruce a zabírají málo místa. Větší pístové kompresory už jsou častěji na olejovém principu. Mobilitu zajišťují kolečka a pevná madla. Tyto stroje již uspokojí značnou část řemeslníků a ještě větší kompresory patří již do průmyslu. Rozdělení zjednodušeně vypadá takto:
- Hobby kompresory (základní provedení, přenosné stroje, příkon do 2 kW a 50 l nádobou)
- Dílenské kompresory a stroje pro řemeslníky (příkon do 3 kW a nádoba 50 – 200 l)
- Profesionální kompresory do průmyslu (příkon až 7,5 kW a nádoba 200 – 500 l)
Kolik vzduchu budu odebírat?
Tato otázka zcela navazuje a vlastně i souvisí s otázkou předchozí. Protože pístové kompresory nesmí běžet nepřetržitě, je klíčové pořídit takový stroj, který vám zajistí potřebnou zásobu vzduchu ve vzdušníku. Vytvořená zásoba vzduchu umožní kompresoru vypnout agregát. Existují výpočty, jež vás dovedou k přesnému určení velikosti tlakové nádoby, ale zjednodušeně stačí říct, že vždy je lepší zásoba s rezervou. Pístový kompresor se pak bude méně namáhat a vy přitom budete mít dostatek stlačeného vzduchu neustále k dispozici.
Jakou vyžaduji kvalitu stlačeného vzduchu?
Vědět, jakou kvalitu vzduchu budete pro své potřeby potřebovat vám také usnadní výběr kompresoru, tedy případně jeho příslušenství ve formě úpravy vzduchu. Úpravou vzduchu se rozumí především vzduchové filtry a sušičky vzduchu. Dražší kompresory mohou mít jeden takový typ sušičky vzduchu – kondenzační sušičku, instalovanou již od výroby. Dělá to tak například domácí Atmos s částí nabídky svých kompresorů. Úkolem úpravy vzduchu, ale i bezolejových kompresorů je přinést svému provozovateli čistý vzduch bez kondenzátu, stop oleje a mechanických nečistot z nasávaného atmosférického vzduchu. To je důležité třeba v potravinářství, při čepování piva nebo ve zdravotnictví, kdy nesmí dojít k jakékoliv kontaminaci. Bezolejové kompresory jsou obecně čistější, přesto je důležité uvést, že i kvalitu stlačeného vzduchu z olejového pístového kompresoru lze zlepšit na nezávadnou pro mnoho aplikací díky precizní úpravě vzduchu. A jak zjistit, jakou kvalitu vaše výroba vyžaduje?
Vodítkem je norma ISO 8573. Kvalita stlačeného vzduchu je v normě popsána sedmi třídami 0 až 6. Každá třída má předepsaný maximální obsah pevných částic, vody a oleje. Pro různé aplikace a průtoky jsou požadovány různé třídy čistoty.
Bude vždy k dispozici elektřina?
Jednou z důležitých otázek, hlavně v zemědělství, stavebnictví nebo při různých řemeslnických pracech v terénu, je dostupnost elektrické energie. Máte její záruku? Nezapomínejte, že výkonnější kompresory jsou určeny do 400 V sítě. Naštěstí existuje řešení v podobě pístových kompresorů se spalovacím motorem. A to buď benzínovým nebo dieselovým. Jde o stroje, které zároveň zastupují elektrocentrálu. Výkonem nijak nezaostávají za elektromotory, dokonce mohou být ještě výkonnější při téměř stejné hlučnosti. Nevýhodu představuje cena, jež si dovolíme tvrdit, je za takové schopnosti a multifunkčnost spalovacího kompresoru opodstatněná.