Komu vlastně vděčíme za vynález vánočního osvětlení

Za pomocí nápadů známého Thomase Edisona, Edwarda Johnsona a také Alberta Sadaccy v dnešní době můžeme vytvořit na Vánoce opravdu nádhernou a poetickou atmosféru. Mnoho z nás si asi už nedokáže představit dnešní Vánoční svátky bez vánočního osvětlení. Již Thomas Edison, náš slavný vynálezce prvního úspěšného modelu velice praktické žárovky, vytvořil úplně první sestavu funkčních elektrických světel. Byla to vlastně tehdejší obdoba dnešních dekoračních světelných řetězů. Během vánoční sezóny v roce 1880 tyto světelné řetězy vyvěsil on sám ven z jeho Menlo Park Laboratory. Ale pak uteklo ještě dalších 40 let, než se toto vánoční osvětlení stalo velmi silnou vánoční tradicí, kterou všichni dnes známe, obdivujeme a milujeme. LED vánoční osvětlení to sice ještě nebylo, ale byl to první krok.

Svíčky a žárovky

Ještě před příchodem elektrických vánočních světel se v rodinách používaly svíčky, kterými si lidé zdobili své vánoční stromky. To byla v praxi často dost nebezpečné. To často také vedlo k mnoha nebezpečným domácím požárům. Tehdy ještě náš svět nebyl zcela připraven pro elektrické osvětlení. V té době totiž ještě mezi lidmi vládla dost velká nedůvěra v elektřinu a to přetrvalo ještě po mnoho dalších let. Až v roce 1895 tehdejší prezident Grover Cleveland přikázal ozdobit známý Bílý dům vánočním stromkem, který byl již tehdy osvětlen stovkami pestrobarevných elektrických žárovek. Byla to krásná inspirace pro vánoční výzdobu. Na Štědrý den, v roce 1923, prezident Calvin Coolidge začal slavnostně svou oslavu Vánoc rozsvícením vánočního stromu s 3 000 elektrických světel, umístěném jižně od Bílého domu.

Velikáni a světla

V roce 1903 začala společnost General Elektric nabízet předem sestavené sady krásných vánočních světel. Zapojení tohoto osvětlení však bylo v té době opravdu velice nákladné. Zákazník si musel tehdy najmout zkušeného profesionála, což tenkrát vyšlo asi na $ 2 000,00, žádná levná záležitost to nebyla. Zatímco Thomas Edison a Edward H. Johnson začali vytvářet své první elektrické sestavy osvětlení v letech 1880 až 1882, oproti tomu Albert Sadacca viděl velkou budoucnost v konečném prodeji elektrického vánočního osvětlení. V roce 1917 Albert ještě jako teenager navrhl, že jeho obchod začne nabízet pestrobarevná vánoční světla určená pro širokou veřejnost. Do roku 1920 pak právě Albert a jeho bratři založili obchodní sdružení Národní technické sdružení výrobců, pod zkratkou Noma. Z NOMA se pak velmi brzy stala NOMA Electric Co. Jeho členové ovládli trh s vánočním osvětlením na dlouhou dobu, až do roku 1960. LED vánoční osvětlení venkovní i vnitřní přišlo ještě o něco později.

Napsat komentář