V dnešní době si jen stěží člověk může postavit dům anebo opravit byt bez půjčky. Jen málokdo disponuje větší částkou, kterou by mohl bez mrknutí oka vydat. Naštěstí existuje stavební spoření. Nemyslete si, že je vyšlé z módy, ba právě naopak.
Co vědět o užitečném produktu?
Tento druh úspory peněz usnadní ušetřit částku na výstavbu, rekonstrukci i jinou úpravu domu či bytu. Stavební spoření lze získat v mnoha bankách České republiky. Během procesu dosáhne zákazník na pravidelný úrok z dosud naspořené částky a rovněž na státní podporu. Jakmile splní stanovené podmínky, může počítat s výhodným úvěrem ze stavebního spoření. Věřte, že má tento produkt dlouho historii. Poprvé se objevil v 18. století v Anglii, protože bylo třeba rázně vyřešit bytovou a podnikatelskou situaci.
Jak je to v České republice?
Možná jste nevěděli, že vznikly první instituce nabízející stavební spoření v roce 1927. Řídily se dle německého vzoru. Dnes využívá tento způsob financování valná většina obyvatelstva. Jeho popularita stoupá díky státní podpoře. V ČR se úspory zhodnocují úrokem okolo 3,5 %. Před uzavřením stavebního spoření je dobré zjistit nabízené nabídky od jednotlivých společností.
Co je nutné k uzavření smlouvy?
Samotné uzavření smlouvy probíhá hladce a může jej uskutečnit fyzická i právnická osoba. Právnické osoby však nemají nárok na státní podporu, kterou získá občan ČR i občan EU, který má povolení k pobytu na území státu a bylo mu přiděleno rodné číslo. Jedná se také o fyzickou osobu s trvalým pobytem v ČR a rodným číslem.
Kdo nabízí nejlepší úroky?
Pakliže máte v plánu uzavřít stavební spoření, můžete se obrátit na nejrůznější instituce. Nejvýhodnější je produkt ING, který je bez poplatků za vedení a s mobilním bankovnictvím. K jeho sjednání postačí 5 minut. Lze zmínit i Českou spořitelnu, Modrou pyramidu, Buřinku, spořící a úvěrový tarif od Raiffeisenbank či Wünstenrot.