Kamna jsou dnes dobrou volbou

Doba je, co se cen energií týče, docela zlá a nejspíš bude v budoucnu ještě přituhovat. Není tak divu, že lidé mají zálusk na nové topné systémy, jež by ke svému chodu nepotřebovaly elektřinu, respektive plyn. Mezi takové systém patří i krbová kamna.

Jdou zpátky do módy

Pokud jste si mysleli, že na krbová kamna dnes můžete narazit maximálně tak někde na zámku, asi nechodíte moc na návštěvy. V posledních několika málo letech se jedná o velice žádané zboží, a to jak v rodinných domech, tak i v mnoha bytech. Stačí mít jen přípojku na komín.

Moderní krbová kamna vypadají skvěle a zároveň dokáží efektivně vyhřát i několik místností zároveň. Stačí si jen zvolit správnou výhřevnost. S tím by vám však měli poradit v obchodě, kde si je budete vybírat.

Hlavním důvodem, proč jdou dnes krbová kamna docela na dračku, jsou ceny energií, které žel neustále rostou. Plyn i elektřina jdou nahoru, nicméně dřevo do kamen zůstává stále poměrně levné.

Doplňky

Samotná krbová kamna nestačí. Je potřeba je také nějak připojit ke komínu. A k tomuto účelu se využívají kouřovody. Ty však mají různé rozměry. Důležitý je hlavně průměr, jenž musí být zákonitě stejný nebo nižší než průměr komína, jinak se nenapojí.

U kouřovodu je nezbytné počítat i s jeho délkou. Dle doporučení nesmí být kouřovod delší, než je ¾ účinné výšky komína s tím, že každé koleno je počítáno jako metr délky kouřovodu. Celý kouřovod by neměl dosahovat vyšší délky než tři metry.

Při užívání je nezbytné kouřovod v pravidelných intervalech prohlížet a v případě zanesení také čistit, jinak se v lepším případě sníží účinnost kamen, v tom horším vám doma bouchnou saze.

Máte-li napojení na komín zcela viditelné, je lepší sáhnout po ocelovém kouřovodu. Vzhledem ke své specifické tmavší barvě vypadají elegantně. V tomto ohledu jsou na tom modely vyrobené z nerezu hůře. Ty jsou však na druhou stranu daleko odolnější.

Napsat komentář