Jaký způsob pěstování rostlin zvolit?

Rostliny v bytech a domech nejsou ničím neobvyklým. Domácí zahrádka je krásnou dekorací a zpestřením jinak obyčejného interiéru – i s minimem úsilí můžete proměnit své bydlení doslova k nepoznání. Navíc si i v centru rušného velkoměsta snadno vytvoříte svou oázu odpočinku, do které přinesete kousek přírody.

Ještě než se do vytváření své interiérové zahrádky pustíte i vy, budete stát před důležitým rozhodnutím – jaký zvolit způsob pěstování? Možností máte hned několik. Kromě tradičního substrátu můžete vyzkoušet i dnes tolik populární hydroponii nebo třeba neméně zajímavou aeroponii.

ecology-2985781_1280

Substrát je klasikou, která nikdy nezklame

Naprostým základem pro všechny zahrádkáře je pěstování květin v substrátu. Jedná se o nejrozšířenější a nejoblíbenější způsob pěstování. Důvodů je hned několik. Tím prvním je určitě snadná dostupnostzahradnické substráty i květináče seženete za velmi příznivé ceny snad úplně všude – a také nízká náročnost pěstování. Díky tomu je tento způsob pěstování vhodný pro pokročilé i pro úplně začátečníky.

Hydroponie je výborným řešením nejen pro alergiky

O něco nákladnějším, avšak velmi oblíbeným způsobem pěstování je hydroponie. Jedná se o velmi zajímavou technologii, která v interiéru zaujme na první pohled. Hydroponie však plní více než jen estetickou úlohu. Velmi prospívá i samotným rostlinám. A nejen jim. Je vhodná také pro všechny alergiky, kterým nedělají dobře plísně.

Jak už název napovídá, v tomto případě půjde především o vodu. Ta tady hraje první housle. A je jí potřeba opravdu dostatek. Oblíbenou pomůckou všech zahradníků, kteří se věnují hydroponii v domácích i venkovních podmínkách, se tak často stává nádrž na vodu, v níž lze vodu skladovat. Obyčejnou vodu poté stačí obohatit o speciální výživu, čímž vznikne potřebný živný roztok. I u hydroponie může být použit substrát (například keramzit) – zde však funguje pouze jako prostředník přenášející živiny z vody k rostlině.

Aeroponie jako designová záležitost

Posledním způsobem pěstování rostlin, který si představíme, je aeroponie. Ta funguje na podobném principu jako hydroponie – i zde rostliny získávají živiny ze živného roztoku. Rozdíl je však v umístění rostlin. Možná už správně tušíte, že rostliny jsou zavěšeny v prostoru. Živný roztok je k nim dopraven rozprašovačem ve formě tzv. mlhy živného roztoku. Aeroponie je řazena mezi náročnější způsoby pěstování a je určena spíše pokročilým pěstitelům.

Ať už potřebujete poradit s vhodným způsobem pěstování, nebo jen sháníte potřebné pomůcky, je tady pro vás společnost SpeciálníZahradnictví.cz, která se zabývá nejen tvorbou magazínu pro všechny pěstitele, ale také prodejem veškerého vybavení pro vaši zahrádku.

Napsat komentář