Víno. Jaké máte nejraději? Bílé, červené, nebo šumivé? Párujete ho s jídly, nebo si zkrátka dáte sklenku toho, na nějž máte chuť?
Lékaři doporučují víno pít v omezené míře. Zkrátka se neopíjet. Francouz Louis Pasteur přitom o víně říkal, že je nejzdravějším a nejhygieničtějším nápojem. Jak by také ne, když se narodil v jedné z největších vinařských velmocí. Ale neklesejte na mysli. Vybraná moravská vína snesou srovnání i s těmi francouzskými. A jaká si dopřát na sklonku léta a s příchodem podzimu?
Začátek podzimu, to je burčák
Příchod podzimu oznamuje burčák. Částečně zkvašený hroznový mošt. Jemný a delikátní, zkrátka dobrý. Ovšem pozor, ne vše, co se tváří jako burčák, jím skutečně je. Oficiální název burčák je možné použít pouze v případě, že hrozny použité při jeho výrobě pochází z České republiky. Velkou roli u něj také hraje kvalita. Burčák z bílých hroznů by měl mít bílou a světle žlutou barvu. Narezlý až průhledný bývá naředěný vodou. Nevýhodou burčáku je nemožnost jeho dlouhého skladování. K přímé konzumaci je možné burčák nabízet jen do konce listopadu.
Bílé a červené
A pak tu máme bílá a červená vína. Pokud jsme v létě upřednostňovali spíše bílé víno, je možné, že na podzim a v zimě bude naším favoritem červené. Ale není to pravidlem. K rybě a kuřeti i v chladných měsících zřejmě upřednostníme bílé a k hovězímu steaku si dáme, jak jinak, červené víno.
Šumivé a sekty
Je snad přímo tradicí, že příchod nového roku stejně jako další významná výročí a události vyžadují sekty. Ty opravdu výjimečné pak samozřejmě pravé šampaňské. To není každý sekt, s nímž se setkáte na regálech supermarketů. Pravé šampaňské je vyrobené z hroznů rostoucích ve francouzském regionu Champagne. Je sice dražší, ale báječně chutná.
Tak na zdraví a ať vám chutná!