Stavba domu svépomocí? Proč ne?

Každý by rád bydlel ve svém. Dává to logiku, jelikož pod vlastní střechou je každý svým vlastním pánem. Problém je, že při současných cenách nemovitostí a vysokých hypotečních sazbách má možnost dosáhnout na něco svého stále menší okruh Čechů.

Existují však i způsoby, jak si vše o dost zlevnit. Jedním z těch nejefektivnějších je stavba domku svépomocí.

Je potřeba mít plán

Je jasné, že takovýto záměr nemůže uvést v život úplně každý. Lidé, kteří nemají s budováním čehokoliv žádné zkušenosti, budou muset hledat jiné alternativy. Toto řešení je vhodné pouze pro jedince mající alespoň minimální povědomí, co stavba vlastními silami obnáší.

Základem je nutnost si všechno důkladně propočítat. Každá maličkost se musí zaevidovat. A je jedno, jestli se jedná o cihly, nebo třeba plastové nádrže na vodu. Důležité je nejen vědět, co, ale také kdy to koupit. Cena stavebnin se v čase mění a nikde není řečeno, že když jsou dnes drahé, musí tomu tak být i zítra.

V současné době je tedy rozumnější čekat na lepší časy. Jakmile se naskytne příležitost, je dobré koupit materiál pod dnešní cenou, což značně sníží náklady na realizaci. Důležité je rovněž disponovat místem, kde budou stavebniny uskladněny. Ty totiž jako na potvoru mohou zlevnit uprostřed zimy, kdy jsou veškeré stavební práce většinou stopnuté.

Někdy stačí dát věci na palety a zakrýt plachtou, jindy je potřeba zařídit vhodné prostory, aby byl materiál v dokonalém suchu.

Co vše je potřeba?

Hodně zde záleží na typu domu. Pro budování dřevostavby asi nebude nezbytné nakupovat cihly ani ztracené bednění, pokud tedy nemá mít domek pevné základy. Dřevostavby se však dají upevnit do země i pomocí speciálních vrutů.

Při dnešních cenách energií je dobré myslet mimo jiné i na kvalitu zateplení. V tomto případě se rozhodně nějak zásadně šetřit nevyplácí. Kdo chce mít doma pěkně teploučko, vybere si k tvorbě vnitřní izolace fasádní polystyren.

Napsat komentář