Jak správně vybrat rekuperační jednotku?

Při rekuperaci vzduchu se převádí teplo z odváděného vzduchu na čerstvý venkovní vzduch. Ten pak objekt ohřívá. Jakou rekuperační jednotku koupit? Poradíme, čtěte dál.

Všechny rekuperační jednotky mají výměník=rekuperátor, který studený venkovní vzduch přihřívá teplem z odváděného vzduchu. To šetří energii za vytápění bytu i při zajištění hygienicky čistého vzduchu.

Rekuperační jednotka do bytu

Víte, proč zvolit rekuperaci vzduchu do bytu? Aby v bytě nebyla velká koncentrace CO2 a aby byt větral (méně se tvoří plísně). Moderní plastová okna nepropouští chlad, a tím pádem ani čerstvý vzduch. To vás nutí k neekologickému větrání. Bytová rekuperační jednotka najde uplatnění také na wc, v koupelně a kuchyni, protože rychle eliminuje a odstraňuje pachy a vlhkost.

Rekuperační jednotky dělíme na centrální a lokální

Centrální větrací jednotka zvládne výměnu vzduchu v celém objektu a navíc nevydává hlasité zvuky. Nevýhodou je náročnější instalace, nad kterou byste měli přemýšlet již při stavění nebo rekonstrukci bytu/baráku. Zavedení jednotky nemusí proběhnout hned, klidně až v budoucnu, ale určitě se musí předem vystavit vzduchotechnické rozvody.

depositphotos_179295304_l-2015_optimized

Lokální větrací jednotka celkem jednoduše do bytu a baráku nainstalujete i bez vzduchotechnických rozvodů. Zvládne vyvětrat pouze část bytu, takže není vhodná do velkých baráků.

Výhody rekuperačního větrání

  1. Ekologické a ekonomické
  2. Výborná kvalita vnitřního prostředí – zmírnění vlhkosti, plísní a eliminace vysoké koncentrace CO2 a radonu
  3. U centrálních rekuperačních jednotek letní bypass – příjemné ochlazování domu intenzivním větráním v noci. Dům se teoreticky obejde bez klimatizace.

Nevýhody rekuperačního větrání

  1. Vysoká počáteční investice a delší doba návratnosti.

Co je to aktivní rekuperace s chlazením a pasivní rekuperace?

Rekuperaci se dělí na 2 základní typy – pasivní a aktivní. Na trhu lze najít i hybridní rekuperaci, která kombinuje ty nejlepší vlastnosti z aktivní a pasivních systémů. Jak tyto 2 typy fungují?

Pasivní rekuperace

Rekuperační výměník obvykle obsahuje dva průtokové křížící se kanálky. První kanálek odvádí teplý vnitřní vzduch a druhý přivádí venkovní čistý vzduch. Čistý vzduch odebírá teplo z odváděného, což znamená, že pasivní rekuperaci využijete převážně v zimě při vyhřívání bytu.

V létě se tento systém otáčí pomocí rekuperačního výměníku s letním bypassem, jenž zabraňuje přívodu horkého vzduchu.

Aktivní rekuperace

Aktivní rekuperace má velkou výhodu v tom, že ji využijete i v létě, protože si díky ní váš byt snadno ochladíte. Ani nemusíte kupovat externí splitovou nebo multi splitovou klimatizační jednotku. Jediné, co musíte udělat, je otočit chod výparníku a kondenzátoru.

A tím to nekončí. Aktivní rekuperace lze spojit s ohřevem vody. Během teplých slunečných dnů, se odváděné teplo ukládá v zásobníku a následně v případě potřeby použije. Investice je sice vyšší, ale 100% se vyplatí.

Napsat komentář