Jak se změnily úrokové sazby hypoték za posledních 5 let

Ještě před pěti lety se úroková sazba hypoték se pohybovala okolo čtyř procent, dnes se nám to může zdát hodně, ale například v roce 2008 sahala úroková sazba až k šesti procentům. Od té doby se mnohé změnilo, na konci roku 2016 (listopad, prosinec) byly dokonce na sazbě 1,77 %, nyní hypoteční sazby opět nepatrně rostou.

Zdroj: Hypoindex.cz, graf úrokových sazeb posledních let
Zdroj: Hypoindex.cz, graf úrokových sazeb posledních let

Za pět let se úrokové sazby hypoték snížily o více jak 1,7 %

V únoru roku 2012 byly úrokové sazby na 3,61 %, což je přesně o 1,79 % méně, než jsou nyní. Úrokové sazby hypoték se nyní pohybují na 1,82 %, což je o 0,05 % více, než v listopadu a prosinci roku 2016. Žadatele o hypoteční úvěr to ale neodrazuje, spíše naopak. Dle informací zveřejněných na hypoindex.cz lidé přichází nyní žádat o levné hypotéky, protože mají obavu o další zdražování. V lednu si tak přišlo pro hypotéku 8 665 lidí.

Zdroj: Hypoindex, vývoj úrokových sazeb hypoték
Zdroj: Hypoindex.cz, vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů

Máte drahou hypotéku? Refinancujte

Refinancování hypoték není v dnešní době žádný neznámý pojem, zjednodušeně se jedná o vyjednání nových podmínek stávajícího úvěru. Pokud se rozhodnete refinancovat hypotéku, začněte se o to zajímat s dostatečním předstihem, ještě před koncem fixace. Ve většině případech se všechna administrativa stihne do dvou týdnů, ale může se stát, že se to protáhne až na 30 dní. Při refinancování hypotéky se nespoléhejte pouze na banku, u které máte úvěr zřízen. Zmapujte si úrokové sazby i jiných bankovních institucí, využijte k tomu například nezávislé hypoteční kalkulačky a výsledky, které vám budou nabídnuty srovnejte s vašim stávajícím úvěrem.

Americká hypotéka

Co je Americká hypotéka? Americkou hypotéku můžete využít v případě, že jste vlastníkem či spoluvlastníkem nemovitosti a rádi byste si půjčili finanční prostředky bez toho, aniž byste museli dokládat, zač byly poskytnuté peníze utraceny. Jedná se tedy o bezúčelový úvěr s ručením nemovitostí. Oproti běžným neúčelovým půjčkám má Americká hypotéka lepší úrokovou sazbu. I zde platí, že je třeba mezi poskytovateli vybírat, opět můžete využít hypotečních kalkulaček, které jsou k dispozici na internetu.

Napsat komentář