Jak probíhá dražba nemovitostí?

Současná koronavirová pandemie dostala spoustu lidí i do finančních problémů. Bohužel, někteří podnikatelé museli ukončit svou činnost a zaměstnat se, protože se jim dluhy prohlubovaly. Dostat se do exekuce je docela snadné, přičemž exekutor vám sáhne nejen na část platu, ale také na nemovitost. V následujících řádcích vám prozradíme o této problematice více informací.

Každá mince má dvě strany. Člověk, který se dostane do exekuce, přijde o střechu nad hlavou, ovšem na druhou stranu zájemci o vlastní bydlení mohou pořídit nemovitost za přijatelnější cenu. Exekutorský úřad totiž vyhlašuje takzvané dražby.

Zjistěte si skutečnou odhadní cenu

Do exekuce nemovitostí se dostávají různé objekty, nejedná se vždy nutně o byty a rodinné domy, ale i o chaty či pozemky. Předtím, než se vůbec do dražby pustíte, si zjistěte skutečnou odhadní cenu nemovitosti, o kterou máte potenciální zájem. Přece jen, bylo by škoda přeplatit, protože nic byste neušetřili. Dražba nemovitostívětšinou začíná na třetině odhadní ceny, ovšem není to podmínkou. Každý exekutorský úřad to má nastavené jinak.

Jak se draží?

Účast na dražbě není nijak zpoplatněná. Pokud vás však dražba nemovitostí v exekuci zajímá a máte zájem o některou z nabídek, musíte složit takzvanou dražební jistotu, a to ještě před zahájením dražby. Stejně tak musíte mít i dostatek peněžních prostředků na to, abyste v případě toho, že vyhrajete dražbu, doplatili kupní cenu. Jestliže tak neučiníte, dražební jistota propadne.

Dále se zaměřte na to, jestli není na nemovitost vázané věcné břemeno. Podrobné informace většinou exekutorský úřad uvádí přímo u dané nemovitosti na svých stránkách, nicméně, víte, jak se to říká. Dvakrát měř, jednou řež. Dražba a exekuce nemovitostí je složitá záležitost, která je pro jednu stranu příjemná, pro druhou ale nikoliv.

Napsat komentář