Máte potíže s vlhkými zdmi v domě? Pokud ano, na nic nečekejte a začněte tuto nežádoucí situaci ihned řešit. Vlhké zdivo vám může způsobit celou řadu nepříjemností, které souvisí nejen s životností dané stavby, ale také se zdravotním stavem osob, které v obydlí žijí. Vlhkostí totiž vznikají nebezpečné plísně, které jsou pro nás nebezpečné, zejména pak pro děti nebo třeba alergiky.
Příčin však může být hned několik a každou z nich bychom měli řešit jiným způsobem. Proč a jaké možnosti se vlastně nabízejí?
S tímto problémem se nejčastěji potýkají starší domky, které mají porušenou nebo chybějící hydroizolaci. V důsledku toho může vlhkost vzlínat ze země až do zdí vašeho domu. Jedná se tedy o zemní vlhkost. Voda, která se v zemi nachází však může obsahovat různé soli, které se dostávají do zdí společně s vodou. Tyto soli jsou však pro stavbu velmi nebezpečné, neboť mohou způsobovat plísně, rozpadávání omítky, a dokonce s postupem času i rozpad celých zdí.
Ze začátku se mohou na zdech tvořit vlhké mapy či solné výkvěty, které mohou zprvu působit pouze neesteticky, avšak časem může dojít i k vážnějším, výše zmíněným potížím. Pokud tedy máte podezření na zemní vlhkost, rychle vyhledejte pomoc odborníků. Vše může vyřešit například sanace zdiva, což je relativně neinvazivní metoda, díky které se můžete zemní vlhkosti rychle a účinně zbavit.
Dalšími důvody vlhnutí zdiva mohou být také problémy s rozvody, topením či kanalizací. Pokud se však jedná o tento důvod, vlhkost se projevuje spíše v jednom konkrétním místě domu. Pak lze vše vyřešit opravou dané příčiny.
S vysoušením vlhkých zdí vám samozřejmě mohou pomoci také vysoušeče vzduchu, ale nezapomeňte také na dostatečné větrání a vytápění domu. Pokud si však s příčinou vlhkosti nevíte rady, zavolejte si na pomoc zkušené odborníky, kteří odhalí správný původ a pomohou vám vše zavčas vyřešit.