co-je-mikrospinac

Co je to mikrospínač a kde získal svůj název?

Mikrospínač je dobře známé zařízení, jehož služeb využívá nejeden výrobek. Pokud ale nevíte, co to vlastně je, v tomto článku vám to vysvětlíme.

Co je to mikrospínač?

Jde o elektrický spínač, na jehož akumulátor působí relativně malá síla. K sepnutí dochází v přesně stanovené poloze, čímž se výrazně odlišuje od ostatních spínačů. Velkou výhodou je především velice rychlé sepnutí, které není odvislé od působení na akumulátor.

Mikrospínač nemusí ovládat lidská síla. Využívá se nejen ve výrobních linkách, kde slouží jako detektor (přítomnost pohyblivé části zařízení nebo polotovaru…) , ale také jako koncový spínač. Koncové spínače využijete především k detekci výrobku na pásu, hlavy na lisu či k určení, zda už daný předmět dosáhl požadovaného bodu.

Mikrospínač ale najde využití i v běžně dostupných výrobcích. Uvidíte ho například v ledničce, když otevřete dveře. Právě při otevření dveří mikrospínač řekne světlu, aby se rozsvítilo. Jedná se tedy o skvělé zařízení, které se navíc vyznačuje dlouhou životností v milionech cyklů. Není tedy žádným tajemstvím, že může vydržet i několik desítek let.

Lekce z historie

Když už nyní víte, co je to mikrospínač a kde se používá, pojďme si v krátkosti shrnout jeho historii. Ta je totiž bohatá a úchvatná. Začíná už v roce 1937 založením firmy Micro Switch. Právě v tu chvíli zřejmě vzniká i jeho název, který postupem času zobecní. Firma se během následujících let vypracuje v jedničku na trhu.

Toho si samozřejmě všimnou větší hráči, kteří ji v roce 2015 odkoupí. Od roku 2003 je v anglicky mluvících zemích spojení „Micro switch“ registrovanou obchodní známkou. I přesto stále zůstává obecným označením pro mikrospínače.

Napsat komentář