6 kroků k vysněné domácí kanceláři

Pracovat z domova nám umožňuje uspořádat si práci a čas podle svého, ale také příležitost zkusit si navrhnout a zařídit sám domácí kancelář. Jedná se o místo, které by mělo umocnit soustředění, kreativitu, mít vše sladěné,zorganizované a po ruce.

Domácí kancelář by měla být veselá, útulná, příjemná, protože v ní budeme patrně trávit spoustu času. Nejedna studie prováděná na toto téma již prokázala, že příjemně zařízená kancelář činí člověka produktivnějším. Než se tedy pustíme do jejího zařizování, věnujme čas přípravě. A rozhodně nejde pouze o výběr kvalitní kancelářské židle a pracovního stolu. Pojďme se společně podívat, k čemu upřít pozornost.

Výběr vhodného místa 

Nejideálnější samozřejmě je, když má člověk možnost zařídit si kancelář v samostatném pokoji. Taková kancelář umožňuje odbočit ze zažitého. To znamená, že nemusíme brát ohled na současné vybavení domácnosti, jako v případě, že chceme pracovní koutek zbudovat třeba v obýváku, kde je vhodné držet se současného vybavení. Samostatná kancelář umožňuje i větší klid a soukromí. Není-li jiná možnost, než zbudovat pracovní koutek někde v místnosti, pak by to neměl být průchozí pokoj a ložnice. Rovněž dál od televize, dětského pokoje apod. Zkrátka koutek nabízející co nejvíce klidu a soukromí.

Barvy 

Barva je velmi důležitá. Křiklavé barvy jsou vhodné do takového pracovního koutku, kdo se věnuje umělecké a kreativní činnosti. Ostatním se doporučují tlumenější barvy. Například modrá podporuje soustředění. Zelená navozuje pocit klidu a ulevuje očím, hnědá podpoří pocit jistoty. Pracujme tedy s barvami podle toho, čeho chceme docílit. Není nutné hned malovat, stačí barvy promítnout do vybavení a doplňků.

Pracovní stůl 

Pracovní stůl umístíme co nejblíž denního světla tak, abychom seděli čelem ke dveřím. Případně abychom měli dveře z boční strany, nikdy ne za zády. Za zády by se měla nacházet stěna. Velikost volíme podle typu práce a prostorových možností. Není-li moc možností na úložný prostor, volíme pracovní stůl s šuplíky či nástavcem na horní pracovní desce.

Kvalitní židle

To, že pracujeme z domova neznamená, že bude stačit jídelní židle od kuchyňského stolu. Zdraví je prioritní a vyplatí se investovat do kvality. Kancelářskou židli vybíráme podle počtu hodin trávených u PC a dalších parametrů: výška, váha, zdraví. Jestliže už nyní trpíte bolestmi zad, pak si pečlivě vyberte kvalitní židli.

Počítač nebo notebook 

Jestliže stojíme před rozhodnutím, zda si koupit stolní počítač nebo notebook, je to snadné. Stačí si položit několik otázek. Jak dlouhý čas budu trávit na počítači, potřebuji jej i přenášet? Musím občas vyrazit za klienty? Budu cestovat? Pokud už nyní vím, že budu pracovat pouze z domova (5 a více hodin denně) a nemusím nikam cestovat, je lepší volbou stolní počítač.  K tomuto bodu se váže i zvážit, jakou další kancelářskou techniku budu potřebovat. Tiskárnu a kopírku, fax, skartovačku apod. Musíme počítat i s dalšími doplňky: odpadkový koš, lampička, psací potřeby, plánovač.

Dekorace 

Nejlepší dekorací jsou živé pokojové rostliny, které působí relaxačně a uklidňujícím dojmem. Mimo to pohlcují toxiny z ovzduší a vzduch přirozeně zvlhčují. V příjemném prostředí se rozhodně pracuje lépe. Dekorací by mělo být tak akorát, aby neodváděly pozornost.

Napsat komentář