Znáte microgreens a výhody jejich pěstování?

Microgreens by se do češtiny nejspíš daly přeložit jako mikrobylinky, obvykle se ale tento pojem vůbec nepřekládá. Trend k nám přišel ze zahraničí a zahraniční název si také zachovává. Microgreens by měly zajímat každého. Majitele velké zahrady u rodinného domu i obyvatele panelákového bytu. Je to totiž způsob, jak si vypěstovat vlastní rostlinky ke konzumaci kdekoliv.

Ano, čtete správně. Rostlinky, nikoliv rostliny. Microgreens se totiž konzumují ve chvíli, kdy rostlinka dosáhne zhruba 10 cm. Právě v této fázi má totiž rostlina velké množství vitaminů a oxidantů.

Staronový trend

Microgreens vlastně nejsou ničím novým a převratným. Prostě zasadíte semena, necháte je vzejít jen do malé velikosti a sníte. Jde o semena typické zeleniny a bylin (hořčice, rukola, řeřicha, ředkvička apod.). Dají se použít jako ozdoba jídel, jen tak na chleba nebo jakkoliv jinak. Uvidíte, že si je zamilujete. Dodají pokrmu něco navíc – chuťově i vzhledově.

Mnozí kuchaři je používali už v 80. letech minulého století, dnes jde o znovuobjevený trend.

Microgreens napěchované živinami

Jsou napěchované vitaminy C, E, K, luteinem, betakarotenem a dalšími látkami, a to až v čtyřicetkrát větším množství než u dorostlých rostlin. Samozřejmě potřebujete konzumovat i vzrostlou zeleninu, microgreens ji nenahradí, avšak perfektně vyplní mezery ve stravovacích návycích.

Ačkoliv se někomu může zdát zvláštní jíst tyto malé naklíčené rostlinky, chuť špatná určitě není. Třeba taková klasická ředkvička se může jíst už po 6 dnech pěstování a chutná prostě jako ředkvička. Většině microgreens trvá růst týden až dva od doby, co je zasadíte, pak jsou připravené ke konzumaci.

Dají se pěstovat opravdu kdekoliv

Malé rostlinky potřebují jen malý prostor, proto není překážkou, že žijete v bytě. Stačí vám nějaká mistička. Podobně snadno lze pěstovat i semena ke klíčení, ta také nepotřebují velký prostor, přesto vám dodají mnoho živin. Rozdíl je v tom, že u microgreens se nekonzumují semena, nýbrž horní část rostliny.

Jak semena klíčků, tak microgreens pořídíte v e-shopu Semena.cz. Mají tam i veškerou výbavu pro pěstitele.

Napsat komentář