Vybíráme koncová měřidla do dílny i podniku – základní charakteristiky

Hledáte-li nástroje pro co nejpřesnější měření délek do své dílny nebo na kalibraci přístrojů do strojírenské výroby, pak budete potřebovat tzv. koncové měrky. Ty nesmí chybět v žádném průmyslovém podniku a stejně dobře poslouží také hobby kutilům. Abyste získali přehled o tom, v čem se jednotlivá měřidla tohoto typu liší, přinášíme vám následující článek.

Třídy přesnosti koncových měrek

Většina strojírenských měřidel dosahuje různé míry přesnosti. Stejně je tomu tak v případě koncových měrek, u nichž lze tyto hodnoty členit do několika základních tříd, jež zároveň stanovují, k čemu jsou dané typy určeny. Tyto třídy přesností se označují následujícím způsobem:

K = kalibrace měřidel nižších řádů

0 = kalibrace měřících přístrojů a přesné délkové měření

1 = nastavování měřících přístrojů a kalibrů

2 = nastavování přístrojů ve strojírenské výrobě a pro běžné měřené

Celé sady koncových měrek v různých velikostech až do rozměru 1000 mm seženete například v internetovém obchodě meridla.cz, a to v třídách přesnosti 0 a 1.

Vlastnosti použitého materiálu

Koncové měrky bývají dostupné buď v keramickém, nebo ocelovém provedení. Každý tento materiál disponuje trochu jinými vlastnostmi a má své výhody i nevýhody. Co je pro který charakteristické?

1. Keramika – na rozdíl od oceli jsou keramické měrky odolnější proti otěru. Prakticky nepodléhají korozi, takže nevyžadují výrazné požadavky na jejich uskladnění. Zachovávají si svou rozměrovou stabilitu v čase a nepřiléhají na ně žádné magnetické nečistoty (například ocelové třísky).

2. Ocel – měřidla z tohoto materiálu vynikají perfektní rozměrovou stabilitou, povrchovou přilnavostí a dosahují nízkých nejistot měření. Díky těmto vlastnostem se ocelové měrky využívají jako tzv. nastavovací normály. Vzhledem k tomu, že ocel podléhá korozi, je nutné dbát na jejich vhodné uskladnění.

Napsat komentář