107-single-default

Typy zahradních domků na nářadí a jejich vlastnosti

Pokud máte jen malou zahradu, nebo při její údržbě používáte pouze základní nářadí a nástroje, pak je nejjednodušším řešením uschování těchto věcí a menší techniky přímo ve vyhrazené místnosti ve Vašem domku. Většina z nás ale potřebuje k práci i odpočinku na zahradě nejrůznější menší, či větší přístroje a techniku, která se jednoduše do domu nevejde. Pak je vhodným řešením pořízení zahradního domku na nářadí, který můžete využít nejen pro skladování věcí, ale například i jako malou dílnu, nebo garáž pro kola, či motorku.

Druhy přístřešků

Nejzákladnější rozdělení zahradních domků (kromě velikosti) je dle použitého materiálu na plastové, kovové a dřevěné. Každý materiál má své výhody a nevýhody- některé jsou zcela zřejmé, nad jinými je třeba se výrazněji zamyslet. Podívejme se proto zblízka na jednotlivé materiály pro výrobu zahradních domků a jejich vlastnosti.

Kovové zahradní domky

Nejzásadnější výhodou kovových zahradních přístřešků je jejich cena, která je ve většině případů ze všech materiálů nejnižší. Většina kovových domků je poměrně robustní, protože jsou jednotlivé části upevněné na bytelném centrálním kovovém rámu. Většina přístřešků je dnes pozinkovaná a následně pokrytá několika vrstvami barvy, nebo vinylem. Kovové domky jsou velmi odolné plísním, houbám, požáru a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Zásadní nevýhodou kovových zahradních domků je jednoznačně rez. Pokud dojde k poškození laku a pozinkované vrstvy, což se může poměrně snadno stát, pak je poškozené místo poměrně rychle napadeno korozí.

Plastové zahradní domky

Zahradní přístřešky z plastu jsou ve spoustě parametrů podobné těm z kovu. Jsou velmi snadno sestavitelné a v případě volby kvalitního typu (vybírejte co nejtěžší kusy, které jsou vyrobeny ze silnějšího materiálu) je jejich životnost téměř neomezená. Plast je ve většině případů probarvený, takže nejsou menší škrábance a poškození téměř viditelné a navíc nehrozí jejich rezivění.

Dřevěné zahradní domky

Zahradní domky a přístřešky ze dřeva jsou žádané pro jejich přírodní vzhled, který se perfektně hodí téměř do každé zahrady. Pokud potřebujete domek umístit na exponované místo, pak je dřevo nejvhodnější možností minimálně z hlediska vzhledu. Zásadní nevýhodou dřevěných domků je jejich cena, která je výrazně vyšší, než u plechových a plastových modelů. Je také nutno brát v úvahu, že dřevo podléhá hnilobě, takže je velmi důležité takový zahradní domek izolovat od země a umístit na pokud možno suché, slunečné místo. Počítejte tedy se složitějšími přípravnými pracemi a následnou údržbou především ve formě obnovování nátěru.

1 komentář: „Typy zahradních domků na nářadí a jejich vlastnosti

Napsat komentář