Pokud vás trápí úbytek vlasů, vězte, že v tom nejste sami. S nějakou, ať již lehčí nebo těžší formou ztráty vlasů se potýká téměř polovina dospělých mužů, ale i řada žen. Tetování vlasů je jednou z metod, jak tento problém řešit. Pokud se chcete o této technice dozvědět více, pak neustávejte ve čtení!
Tetování vlasů – o co přesně jde?
Tetování vlasů, občas známé také pod názvem mikropigmentace vlasů či trichopigmentace, je proces, při němž se používá mikrojehly k “vytetování” pigmentu na pokožku hlavy. Výsledek pak připomíná malé vlasové folikuly, a dobře provedený celek vytváří přirozený dojem hlavy sice oholené, ale bohaté na vlasy.
1. Jak celý proces probíhá?
Mikropigmentace vlasů je obvykle rozdělená do více fází (zpravidla 3), přičemž při každé se vyhodnotí efekt té předcházející a buď se provede korektura, nebo se pokračuje dále. Vše záleží na rozsahu plochy, kterou chcete nechat tetovat, jakož i na zvoleném stylu.
V průběhu procedury se, jak již bylo řečeno, používá mikrojehel k nanesení pigmentových teček na váš skalp. Na kůži se vytvoří malá ranka, do níž se posléze aplikuje pigment. Na rance vznikne stroupek, který se sloupne i s částí pigmentu, a imunní systém těla navíc dále útočí na pigment, který vnímá jako cizí látku. Proto je nutné aplikovat postupně nánosů více, aby se pigment pořádně uchytil.
Odstínů pigmentu je k dispozici více, od světlých po tmavé. Běžně se při prvním sezení začíná se světlejšími a postupně se pak nanáší tmavší.
Konečný rozsah, tvar a podoba tetování jsou, nebo by měly být, vždy do detailu konzultovány se specialistou.
2. Jak dlouho vše trvá?
Vše záleží na rozsahu plochy, kterou chcete tetovat. Celá hlava může zabrat klidně čtyři až šest hodin při prvním sezení. Další sezení a korekce jsou již zpravidla o něco kratší.
3. K čemu všemu je to dobré?
Mikropigmentace vlasů se nemusí aplikovat jen pro případy plešatění či ustupující vlasové linie. Využívá se také pro estetické maskování popálené pokožky na hlavě, určitého druhu jizev a mateřských znamének nebo, jako doplněk k transplantaci vlasů jako takové.
4. Jedná se o bolestivou proceduru?
V rámci procesu je možné aplikovat anestetika na pokožku hlavy, takže nemusíte cítit vůbec nic. Ale i v případě, že se rozhodnete vše podstoupit bez anestetik, nejde o nikterak bolestivou proceduru. I když může jít zpočátku o nepříliš příjemný pocit, s postupem času se na něj dá zvyknout. Některé části hlavy mají hustější nervová zakončení a budete je cítit více, jiné zase méně.
V každém případě bolí mikropigmentace daleko méně nežli standardní transplantace vlasů či běžné tetování. Pokud víte, jak ustát bolest standardního tetování, bude pro vás tetování vlasů procházkou růžovým sadem.
5. Jak dlouho po procesu se bude kůže hojit?
Proces hojení netrvá dlouho, kůže může zůstat mírně zarudlá zhruba den či dva po každé aplikaci a při tvorbě stroupků může docházet ke svědění – škrábání je ale zakázáno! Jde ale o krátkodobou nepříjemnost, který brzy pomine. Specialista vám také většinou poskytne či doporučí hojivou mast, která uspíší celkovou regeneraci pokožky. Další fázi tetování je možné podstoupit v průměru během sedmi dnů a tou dobou již bude kůže zcela zahojená.
6. Jak je to s následnou péčí?
V prvních třech až čtyřech dnech by se měl člověk vyvarovat mytí pokožky hlavy, jakož i namáhavé fyzické činnosti, aby nedocházelo k nadměrnému pocení. Zhruba čtyři dny po proceduře je již možné holit pokožku holicím strojkem. Žiletka se ale nedoporučuje dříve než po cca 10-14 dnech.
7. Stojí výsledky za to?
Kvalitně provedené tetování vlasů může přetrvat několik let, vypadat zcela přirozeně a u činit vás tak více spokojenými s vlastním vzhledem. To vše za předpokladu, že vyberete dobrého specialistu. Špatně provedený zákrok bude působit uměle, směšně, ne-li přímo nehezky. Je proto naprosto zásadní pořádně vyzkoumat nejen nabídky, ale i výsledky jednotlivých kosmetických salónů před vaším konečným rozhodnutím.
Slyšeli jste někdy o této proceduře nebo jste se s ní setkali? V čem spatřujete její výhody či nevýhody? Zanechte nám komentář!