Rodinné domy na klíč – výhody a nevýhody

Dnešní doba přinesla do Česka nový fenomén ve výstavbě rodinných domů. O rychlé a levné bydlení usiluje každá rodina, a to je důvod proč je o montované domy takový obrovský zájem. Tento typ domů se poprvé objevil v Americe v dobách „divokého západu“ a dodnes je tam o dřevostavby velký zájem. Jednoduše, v současnosti, kdy je v mnoha případech při výstavbě rodinných domů jediným a rozhodujícím kritériem přijatelná cena, slaví rodinný dům na klíč úspěch. Montované domy se nabízejí v několika verzích. Pohodlné bydlení nabízejí dřevostavby, stejně jako montované domy z pozinkovaných profilů s izolací minerální vlnou, lze si objednat i montované domky z PUR panelů.

Klady montovaných domů

Hlavní a zásadní výhoda montovaných domů na klíč je rychlost stavby (3 až 6 měsíců) a nízké pořizovací náklady (nejnižší náklady na m2 plochy). Moderní design, nízkoenergetické provedení rodinného domu, variabilita výbavy, ekologický výrobek, možnost bezbariérového vyhotovení vhodného pro invalidy, 30letá záruka na konstrukční systém, zvuková neprůzvučnost, energetická úspora, dřevo nabízí pocit tepla a záruku kvality, pokud je dobře ošetřováno – to jsou další výhody.

Zápory montovaných domů

Zápory těchto domů jsou nám ještě utajeny, neboť se stavějí něco přes jednu desítku let. Po zkušenostech z Ameriky se ukazuje, že ve srovnání se zděnými domy má z dlouhodobého hlediska i několik nevýhod. Příkladně – omezená dispozice, po čase se může částečně sesunout svislá izolace a při rekonstrukcích je nutno respektovat statiku a také dispoziční řešení. V případě použití levných materiálů na dokončení stavby, hrozí majiteli ve zvýšené míře výskyt nejrůznějších závad a poruch, ale tak je tomu u všech staveb. První nedostatky se někdy objevují již po 3 – 4 letech. Uživatelé si stěžují na rosení oken a prosklených stěn nebo na zimu v koupelně a WC. Kvalita výstavby se však vždy odvíjí zejména od poctivé realizace, odborné práci a kvalitě stavebního materiálu.

 

Napsat komentář