Rekonstrukce rodinného domů se musí dobře naplánovat

Covid v nás zase probudil doslova chalupářské geny. Kdo chalupu nemáme, ti ji chceme. Kdo máme, ti se odhodlaně pouštíme do rekonstrukce. Mnohdy nám nejde o to, vytvořit ze starého domu skanzen původní architektury. Právě naopak. Chceme vesnické stavění modernizovat a udělat z něj plnohodnotné víkendové bydlení. Nebo dokonce místo skvělé pro náš home office.

Začněte zezdola

Pustit se do rekonstrukce rodinného domu však není nic snadného a ani levného. Starší domy mají řadu na první pohled nepostřehnutelných závad, které budeme muset odstranit jako první. V první řadě si je nutné zkontrolovat odvlhčení stavby. Staré domy trpí vlhkostí. Vzlínání vody kvůli nedostatečné, přestárlé či chybějící spodní izolaci vede k degradaci stavby. Rekonstrukce omítek i podlah rychle podlehne zkáze. Navíc v podobném stavení není zdravé bydlet. Vlhkost je příčinou vzniku plísní, a ty jsou pro nás nebezpečné. Je dost možné, že bude nutná sanace zdí podřezáním, nebo odvlhčení chemickou injektáží.

Podívejte se na střechu

Samozřejmostí bezproblémové stavby je dobrá a funkční střecha. Rekonstrukce domu se právě kvůli nutnosti nové střechy prodražuje nejvíce. Pokud navíc chceme využívat podkroví, potřebuje zateplení, nové podbití a střešní okna ev. jinak řešené světlo. Spolu se střechou dejte do pořádku okapové svody, komín, ale též schody do podkroví.

Jde se na nové omítky a podlahy

Zvažte, co dům potřebuje. Můžete být nuceni dělat zcela nové omítky, ale třeba si vystačíte s tím, že vymalujete. Spolu s tím je nutné dělat rovněž obklady, nebo pro obkladačské práce vše připravit. Zvažte, jak velkou budete dělat rekonstrukci, pokud jde o podlahy. Opět to není levné, navíc ty staré mohou mít kouzlo a mnohdy litujeme, že jsme je nahradili novými. Nesnažte se o příliš kombinací. Ideální je na jednom patře ujednotit všechny podlahy, případně k nim takto přistoupit v celém rodinném domě. Díky dnešnímu velkému výběru děláme právě v tomto velkou chybu.

V této fázi rekonstrukce se pouštíme rovněž do rekonstrukce oken, dveří, koupelny a toalety.

Po rekonstrukci podlah přichází na řadu vestavěný nábytek

Dům nám již prokoukl, stává se praktickým, protože jsme si jej možná i dispozičně přizpůsobili. Už to byla chvíle, kdy jme měli myslet na vestavěný nábytek. Teď je čas si jej nechat na míru vyrobit. Obvykle jde o kuchyňskou linku, vestavěné skříně, ale rovněž různé vestavěné police do nik, funkční předěly mezi místnostmi, či nábytek na míru do podkroví.

Hotová rekonstrukce kuchyně je obvykle chvíle, kdy si řekneme, že již máme hotovo a můžeme dům naplno využívat. Práce na domě je sice nekonečná, zejména na tom starém, a i po rekonstrukci. Domy stárnou a je na nás je udržovat v provozu.

Do rekonstrukce se pouštějte jenom s odborníky

I když si řadu prací při rekonstrukci chcete dělat sami, vždy byste si měli na začátku najít vhodnou firmu specializující se na design a realizaci interiéru na klíč. A to ještě před tím, než se pustíte do hrubé rekonstrukce. I tu je totiž nutné dělat s výhledem na to, jak pak bude vypadat interiér domu. Po zateplení či opravě venkovních i vnitřcích omítek se vám nebude chtít měnit pozici či velikost okna, ale ani překopávat vodu či elektřinu pro kuchyni. Vždy proto potřebujeme vědět, co má být výsledkem rekonstrukce.

Napsat komentář