key-2323278_1920 (1)

Prodej nemovitostí a realit na vlastní pěst?

Předně vám odpadá starost se sháněním vhodné realitní kanceláře (dále RK), zato máte daleko větší starosti se sháněním potencionálních kupců. Ušetříte také částku, která by padla na provizi RK, ale v tomto případě na vás padá větší nutnost znalosti práv. Nejste tolik vázáni na RK, máte tak volnou ruku, kterou můžete využít například zvýšením ceny při větší poptávce. Zároveň si ale svou snahou ušetřit peníze na provizi berete možnost prodat nemovitost pohodlně, v krátkém čase, za maximální cenu a bez rizika.

Při prodeji realit se můžete snáze dostat do problému se zákonem. Naopak RK se prodejem realit zabývají dlouhodoběji, a pokud nepodepíšete nějakou nevýhodnou smlouvu, tak se riziku při prodeji s RK prakticky vyhnete. Chcete-li však stále prodat nemovitost bez RK, tak byste si měli na některé případy dát zvláště pozor.

Prvním úskalím je neznalost trhu. Můžete navrhnout cenu, která bude značně pod průměrem. Můžete naopak navrhnout příliš vysokou cenu, za kterou nikdo vaši nemovitost nebude chtít. Když použijete při prezentaci vaší reality špatnou rétoriku, tak se může stát, že zájem kupujícího ihned ztratíte.

Při uskutečnění vlastního prodeje vás čekají další komplikace, jelikož můžete špatně vypsat kupní smlouvu, kdy i ve vzorové kupní smlouvě můžete velice snadno udělat chybu. Proto je dobré alespoň v tomto kroku využít konzultace právníka.

Nemusíte také odhadnout vhodného kupce. Může se jednat například o známého překupníka, který umí u nezkušeného majitele cenu realit razantně snížit. Dále to může být zájemce neschopný zaplatit slíbenou částku v dohodnutém termínu.

Pokud se dokážete obejít bez služeb RK, jako jsou: ochrana před podvodem, odhalení podvodníků, zviditelnění nabídky, stanovení reálné ceny, zajištění znaleckého posudku, konzultace s úřady i právníky, tak můžete vzít prodej nemovitosti do vlastních rukou. V ostatních případech bych vám to spíše nedoporučoval.

Napsat komentář