„Chceme ekologický dům“, říká většina párů na první konzultaci. Pokud ani vám není lhostejné životní prostředí a chcete si utřídit myšlenky, čtěte dál. Věřím, že vám tento článek odhalí spoustu tajemství, proč si stavět ekologický dům.
Ekologický dům znamená dům ze dřeva?
Pod pojmem ekologický dům si většina lidí představí dům vyrobený z obnovitelných materiálů (ze dřeva) potřebující malé množství energie na dovoz stavebního materiálu na staveniště.
Pokud chcete i vy být citliví při stavbě domu k přírodě, zde je několik jednoduchých doporučení, z nichž některé již možná znáte:
- Využívejte materiál, který nepochází z velké dálky. Při jeho transportu se pak nespotřebuje mnoho ropy a nevyprodukuje mnoho CO2.
- Využívejte materiál, k jehož výrobě není třeba mnoho energie. Nevhodné jsou pálené materiály jako sklo, pálené tašky, pálené cihly (tvárnice), minerální zateplovací vlny.
Není to příjemné ke čtení, ale účinnost spalovacího motoru, který máte v autě, pořád nepřesahuje 40% aúčinnost elektráren produkujících elektřinu na tavení skla a pálení střešních tašek a cihel je jen okolo 30%. Ano, na 1 kilowatthodinu svícení žárovky, pálení cihel, potřebujete vyrobit 3 kilowatthodiny pálením uhlí. A s tím autem je to ještě horší. Motor s účinností 40% hýbe náklaďákem, z jehož celkové hmotnosti činí náklad obvykle tu menší část :-(. Použijete-li nepálené materiály (beton, vápenopískové cihly, dřevo), příroda bude jistě ráda.
Ekologický dům stojí ve městě?
Zní to možná na první pohled paradoxně. Lze ale říct, že ekologický dům stojí ve městě, nebo alespoň ve velké vesnici vybavené vším potřebným zázemím.
Postavíte-li si svůj dům na odlehlém místě, bude k němu společnost muset zvlášť udržovat dopravní infrastrukturu a budete si muset koupit nejspíš o jedno auto navíc. Ledaže byste domů chodili pěšky :-). Stavět dům ve městě nebo ve větší vesnici je ale (nejen ekonomicky) výhodné i pro vás. Jak? Přečtěte si v dalším odstavci.
Zhodnoťte své peníze a budete spokojení
Postavit si dům, a nejen ten ekologický, ve větší obci má řadu výhod:
- Zhodnotíte své peníze. Obyvatelstvo České republiky se stále více stěhuje do větších sídel. Hodnota nemovitostí (a zejména pozemků) ve větších obcích tedy nejspíše poroste rychleji a vy budete rychleji bohatnout.
- Investujte rozumně. Z návrhu nového rozpočtového určení daní vyplývá, že ČR nebude podporovat rozvoj obcí s méně než 2000 obyvateli. Vyplatí se tedy raději si vzít vyšší hypotéku na pozemek ve větším sídle, než investovat do bydlení v malé obci, kde za pár let již nikdo nebude chtít bydlet a nebude tam jezdit ani autobus.
- Budete žít zdravě. Postavíte-li si dům ve městě ušetříte za nákup několika aut, cenu benzínu za několik desetiletí a do práce budete moci jezdit na kole nebo chodit pěšky a budete zdravější a spokojení. A to se vyplatí, ne?
Ekologický dům. Ekologické bydlení
„Kvůli mně se nové auto vyrábět nebude,“ řekl mi pan architekt Brothánek na jednom z kurzu Centra pasivních domů, když mi říkal, že kdyby bydlel ve městě, auto by si vůbec nekupoval.
I na bydlení se lze dívat stejnou optikou. Toužíte-li po ekologickém bydlení, využijte k bydlení prostor, který už tady je. V Evropě a i v České republice je dostatečný prostor pro bydlení ve stávajících budovách. Navíc bydlení ve velkých budovách (bytových domech) je mnohem energeticky úspornější a lze jej obsloužit hromadnou dopravou.
Ani takové rozhodnutí nemá zdaleka jen nevýhody. Koupíte-li si velký hezký byt s terasou, budete mít blíž práci, budete moci chodit později domů ze společenských akcí, nebudete trávit desítky hodin v dopravních zácpách, vaše děti budou mít blíže do školky a do školy.
Proč si vybrat ekologický dům
Tím se dostáváme k otázce, proč vlastně stavět vlastní dům a proč stavět ekologický dům? Proč si raději nekoupit hezký slunný byt v hezkém prostředí.
I v těchto otázkách by měla firma projektující rodinné domy umět klientovi pomoci najít uspokojující odpověď. A my se jim na našem webu budeme ještě věnovat.